Životní motto:
Je lépe zapálit jednu svíčku než proklínat tmu.
Co dělám v rozhlase:
Každý týden v neděli připravuji Rendez-vous s Josefem Veselým.
Před rozhlasem:
Studoval jsem na Universitě Karlově, fakultu sociálních věd.
Co mě baví:
Kromě rodiny příroda, zahrádka, sbírka hlasů zvonů z celé Moravy, cestování a můj pes.
Kontakt:
726 46 5161
Všechny články
-
215. schůzka: Hádání
Na toulkách naší historií jsme se dostali na konec roku 1420, ve kterém se nové síle na české politické scéně dostalo několika vítězství, a ta jí značně zvedla sebevědomí.
-
214. schůzka: Běží!
22. srpna 1420 hejtman Jan Žižka (řečený zatím z Trocnova, v budoucnu přibude k Trocnovu ještě „z Kalicha“) se vydal spolu se svými lidmi z Prahy.
-
213. schůzka: Artikuly
Ocitáme se v mezidobí, kdy už jedna bitva, na Vítkově hoře, byla vybojována, a druhá, mnohem větší, na jiném pražském návrší, na Vyšehradě, se teprve chystá.
-
211. schůzka: První kruciáta proti Čechům
„Pan Čeněk z Vartemberka vida, že Pražané nemohou dobýti Vyšehradu, tajně jednal se svou radou, že by vydal Pražský hrad do rukou uherského krále Zikmunda.“
-
210. schůzka: Cesta z hory Tábor na horu Vítkov
„Mikuláš z Husi, Jan Žižka, Chval Řepický a Zbyněk z Buchova zvoleni jsou za starší, jejichž rozkazu měli poslušni býti ti, kteří se přiznávali ke straně táborů.“
-
209. schůzka: 25. března Léta Páně 1420 na hrázi rybníků Škaredého a Markovce
Zveme vás do kraje v jižních Čechách, tak asi na půlku cesty mezi Strakonicemi a Pískem, nedaleko Štěkně, Kestřan, Cehnicí a Putimi, do sousedství obce Sudoměře.
-
208. schůzka: Vzat od lidu na slovo
„30. července roku 1419 byli purkmistr a někteří konšelé Nového Města shozeni z Novoměstské radnice a ukrutně ubiti a usmrceni.“
-
207. schůzka: Od lapky k čeledínovi českého krále
„V ty doby nacházíme Žižku nejednou co opovědného nepřítele pana Jindřicha Rožmberského a zároveň také města Budějovic. Jaká to byla příčina, nevíme.“
-
206. schůzka: Útržky ze ztraceného životopisu
Tato schůzka, jakož i několik následujících v řadě, jest věnována člověku, bez jehož jména si české dějiny nelze představit, i když on sám v nich hrál roli ani ne pět let.
-
205. schůzka: Založení Tábora
„Kvésti bude víra. Růst bude spravedlnost. Nebude na zemi nižádného kralování neb panování. Úroky i daně přestanou. Neb všichni budou rovni co bratří a sestry.“
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »