Jména měnil ještě vícekrát než manželky nebo dědice. Uhodnete Kdotobylovo jméno?

12. leden 2025

Každou neděli v pořadu Toulky Josefa Veselého můžete slyšet životní příběh jednoho tajemného Kdotobyla (případně pomyslné paní Kdotobylové). Jde o známou osobnost domácí nebo světové historie, vědy, kultury, politiky… Uhádnete, kdo to byl?

Hlasem neznámého mluvil tentokrát Rudolf Krátký. Poslechněte si indicie, které o sobě uvedl.

Jména měnil ještě vícekrát než manželky nebo dědice a historie ho nakonec zná pod přízviskem nebo chcete-li jménem čestným. Už víte? Rozklikněte si správnou odpověď!

Augustus

Výhercem je pan Vladimír Křepela z Drnovic, gratulujeme!

Toulky Josefa Veselého můžete poslouchat každou neděli v čase od 9 do 10 hodin. Pořad si můžete pustit i zpětně (maximálně však 6 hodin po odvysílání) na audioportálu mujRozhlas.

autor: Marek Zouhar
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.