Přála bych si ve vědě víc žen. Jsme trpělivé a dbáme na detail, míní vědkyně Klíčová

14. březen 2022

Mladá vědkyně Markéta Klíčová studuje na Technické univerzitě v Liberci tkáňové inženýrství a pracuje na vývoji nanovláken, která pomáhají při hojení. Prezentuje českou vědu i v mezinárodním měřítku.

„Nanotechnologie přináší řadu nevídaných možností a spoustu otázek do budoucna. Je to obor zabývající se materiály, které mají alespoň jeden z rozměrů pod 100 nanometrů. Těžko se to představuje,“ směje se Markéta Klíčová a doplňuje, že nanovlákno je až desetitisíckrát tenčí než lidský vlas. „Nejde tedy vidět okem, ale je třeba použít speciální mikroskopy.“

Momentálně se věnuje vývoji nanovlákenných náplastí pro krytí střev po operacích. „Testujeme ty náplasti na prasečích modelech, máme zatím slušné výsledky,“ popisuje. Výzkum je multioborový. „Málokdy je věda práce jednotlivce. Když si představíte chirurgický tým, který provádí operace na zvířatech, tak je to srovnatelné s klasickým chirurgickým týmem u lidských pacientů – potřebujete anesteziologa, histologa a další odborníky.“

Jak se jí pracuje v technickém prostředí plném mužů? „Mám výhodu, že pracuji v multidisciplinárním oboru, kde je potřeba součinnost s biology, kde se pohybuje poměrně dost žen. Ale přála bych si, aby bylo ve vědě všeobecně více žen. Naší devízou je komunikace a navázání spolupráce, jsme trpělivější a dbáme na detail, což je pro medicínu nesmírně důležité.“

S čím vším může nanotechnolog pomáhat? Splnil se oceňované vědkyni její profesní sen o vesmíru? A jakým způsobem funguje náplast na střeva? Poslechněte si v Apetýtu s Jarkou Vykoupilovou.

autoři: Jarka Vykoupilová , lop
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.