Přála bych si ve vědě víc žen. Jsme trpělivé a dbáme na detail, míní vědkyně Klíčová
Mladá vědkyně Markéta Klíčová studuje na Technické univerzitě v Liberci tkáňové inženýrství a pracuje na vývoji nanovláken, která pomáhají při hojení. Prezentuje českou vědu i v mezinárodním měřítku.
„Nanotechnologie přináší řadu nevídaných možností a spoustu otázek do budoucna. Je to obor zabývající se materiály, které mají alespoň jeden z rozměrů pod 100 nanometrů. Těžko se to představuje,“ směje se Markéta Klíčová a doplňuje, že nanovlákno je až desetitisíckrát tenčí než lidský vlas. „Nejde tedy vidět okem, ale je třeba použít speciální mikroskopy.“
Momentálně se věnuje vývoji nanovlákenných náplastí pro krytí střev po operacích. „Testujeme ty náplasti na prasečích modelech, máme zatím slušné výsledky,“ popisuje. Výzkum je multioborový. „Málokdy je věda práce jednotlivce. Když si představíte chirurgický tým, který provádí operace na zvířatech, tak je to srovnatelné s klasickým chirurgickým týmem u lidských pacientů – potřebujete anesteziologa, histologa a další odborníky.“
Jak se jí pracuje v technickém prostředí plném mužů? „Mám výhodu, že pracuji v multidisciplinárním oboru, kde je potřeba součinnost s biology, kde se pohybuje poměrně dost žen. Ale přála bych si, aby bylo ve vědě všeobecně více žen. Naší devízou je komunikace a navázání spolupráce, jsme trpělivější a dbáme na detail, což je pro medicínu nesmírně důležité.“
S čím vším může nanotechnolog pomáhat? Splnil se oceňované vědkyni její profesní sen o vesmíru? A jakým způsobem funguje náplast na střeva? Poslechněte si v Apetýtu s Jarkou Vykoupilovou.
Související
-
V autě vozím pár banánových krabic s mrtvými jedinci, svěřuje se se smíchem antropoložka
Eva Vaníčková z Moravského zemského muzea v Brně vrací tváře lidským předkům na základě kosterních nálezů. Nedávno se jí podařilo rekonstruovat podobu středověkých velmožů.
-
Tkáňové inženýrství umožní v budoucnu vyrábět nové orgány, myslí si vědkyně. Má to ale zádrhel
Ve světě prorazila s nanovlákny, která jsou pro vědu klíčová. „Zabývám se hlavně medicínou a tam vidím velký potenciál,“ usuzuje v Blízkých setkáních Markéta Klíčová.
-
Bioinženýři z Vysokého učení technického dokážou vytisknout živé části tkání nebo cév
Vytvořit část tkáně nebo cévy můžou nově bioinženýři z Vysokého učení technického na speciální 3D tiskárně. Ta pracuje s takzvaným bioinkoustem, který obsahuje živé buňky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.