Poznejte dvě mladé básnířky, které se představily na Skleněné louce
V dubnu se v brněnském klubu Skleněná louka uskutečnilo čtení poezie z nově vydaných sbírek dvou mladých básnířek – Terezy Bínové a Emmy Kausc. Poslechněte si literárně-reportážní pásmo, které připravila Martina Jelínková.
Emma Kausc (nar. 1998) se stala laureátkou 44. ročníku Literární soutěže Františka Halase a zároveň získala Zvláštní cenu Klementa Bochořáka, spočívající ve vydání básnické sbírky knižně dosud nepublikujícímu autorovi. Následně byla za svou sbírku Cykly (Šimon Ryšavý 2017) nominována na cenu Jiřího Ortena.
Poezie Emmy Kausc reflektuje život mladého člověka v multimediálním světě. Sama autorka o sobě tvrdí, že nejraději tvoří takzvaným automatickým psaním, proudy aktuálních myšlenek a emocí přetváří v originální verše.
Mladá básnířka odjíždí příští rok na studia do Londýna, kde se bude věnovat, jak jinak, psaní, přesněji oboru komparativní literatura. Je také dost možné, že její další tvorbu si budeme moc přečíst už v angličtině!
Druhá z autorek, Tereza Bínová (nar. 1990), je všestranně nadanou tvůrkyní, kromě poezie se věnuje i výtvarné a grafické činnosti, čas od času je dokonce propojuje. Bínová bere tvorbu poezie a umění obecně jako jednu z dílčích aktivit ve svém životě. Na rozdíl od Emmy Kausc tvoří systematicky, básně píše poměrně dlouhou dobu a stejně tak dlouho se věnuje jejich úpravě a korekci.
Sbírka Mezera je prázdné místo (Weles 2018) není její prvotinou, v minulosti už autorka v nakladatelství Dobrý důvod vydala dvě publikace.
Z rozhovorů s Martinou Jelínkovou se dozvíte, co a jak obě autorky při tvorbě ovlivňuje, jak vnímají poezii jako takovou, jak v básních pracují s osobními tématy a jak se v nich vypořádávají s vlastními prožitky, a v neposlední řadě jaké na svou tvorbu mají ohlasy – ať už ze strany publika, nebo odborné veřejnosti.
Související
-
Poslechněte si básně ze sbírky oceněné v soutěži Magnesia Litera
Cenu Moleskine Litera za poezii získal letos v soutěži Magnesia Litera básník Milan Děžinský za svou sbírku Obcházení ostrova. Vydalo ji brněnské nakladatelství Host.
-
Benoit Duteurtre: Šťastné město aneb Co se skrývá za srdíčkem
Přečtěte si recenzi Tomáše Sedláčka na knihu, kterou inspirovala Praha.
-
Marek Švehla o své knize Magor a jeho doba
Kniha publicisty Marka Švehly Magor a jeho doba je věnována klíčové postavě českého undergroundu, básníku Ivanu Martinu Jirousovi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://brno.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://brno.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.