Poslechněte si dokument o filozofu Erazimu Kohákovi

1. červen 2018

Filozof, publicista a politolog Erazim Kohák se 21. května dožil 85 let. Při té příležitosti v Zelném rynku vysíláme portrétní dokument Pastýř stvoření, který o něm před pěti lety natočila Alena Blažejovská.

Rozhlasový dokument Pastýř stvoření zprostředkovává Kohákův bohatý a statečný život i jeho názory – které spojuje přesvědčení, že člověk je „pastýř stvoření“, a proto má zodpovědnost za sebe i za ostatní a za všechnu živou přírodu.

Na základě této odpovědnosti proto Erazim Kohák po celý život jedná. Vyučuje, píše články a knihy, aby splatil ten zázrak, že přežil válku, únor 1948, odchod do exilu, že mohl vystudovat a po roce 1989 se vrátit zpět do vlasti.

Dokument umožňuje posluchačům prostřednictvím reportážního mikrofonu návštěvu v panelovém bytě v Praze-Chodově, kde profesor Erazim Kohák vypráví o svém životě – o svém otci, žurnalistovi a filozofovi, který se mu stal příkladem nejen svou profesí, ale i svými postoji.

Za války byli Kohákovi rodiče v odboji a poté oba v koncentračních táborech. Za podobné situace v období února 1948 byla rodina nucena uprchnout přes hory do exilu – nejprve do Německa, poté do Ameriky. I tady byl otec – pracující později pro Rádio Svobodná Evropa – synovi vzorem svým prohlášením: „Nešel jsem do exilu, abych dělal kariéru.“

Erazim Kohák se proto v roce 1956 rozhodl studovat filozofii, aby po návratu do svobodné vlasti – v nějž pevně věřil – mohl být co nejvíce platný svým spoluobčanům. Ihned po roce 1989 se skutečně vrátil a začal vyučovat na pražské filozofické fakultě, působit jako publicista a vydávat knihy. Za jeden ze svých hlavních cílů si stanovil vrátit do povědomí odborné i laické veřejnosti tradici českého filozofického myšlení.

Pořad vypráví také o privátním osudu Erazima Koháka, který jej na čas zavedl do lesů amerického státu New Hampshire, kde při světle petrolejky začal psát svou první filozofickou knihu The Embers and the Stars.

Dokument v roce 2013 připravila Alena Blažejovská pro cyklus Dobrá vůle na stanici Český rozhlas Dvojka. Na pořadu spolupracoval zvukový mistr Lukáš Dolejší a režisér Radim Nejedlý. Dramaturgii měla Lenka Svobodová.

Spustit audio

Související