Škola uměleckých řemesel v kontextech: Mezinárodní konference k 100 letům brněnské šuřky

26. listopad 2024

V listopadu se v Brně konala dvoudenní mezinárodní konference věnovaná 100. výročí brněnské „šuřky“, dnes Střední školy umění a designu. Poslechněte si rozhovor s Terezií Petiškovou a Ladou Hubatovou-Vackovou.

Po skončení prvního konferenčního dne natočila redaktorka Alena Blažejovská rozhovor s dámami, které patřily k hlavním organizátorkám i moderátorkám konference a také přednesly odborné příspěvky.

Lada Hubatová-Vacková z pražského UMPRUM se zabývala meziválečnou „šuřkou“ (Školou umění a řemesel) a její ideovou pozicí mezi levicí a pravicí – a také souborem AJDIVADLO, což byl školní projekt učitele Karla Langera, který bývá popisován jako „nový typ československé loutkové scény“. Toto kontroverzní divadlo se však věnovalo komunistické agitaci. Ředitelka Domu umění města Brna Terezie Petišková vystoupila s příspěvkem o výuce Dalibora Chatrného na „šuřce“ v letech 1962-1986.

Druhý den konference dal pak kromě zahraničních účastníků prostor i kulatému stolu věnovanému debatě o současné podobě, problémech a výzvách uměleckoprůmyslového školství.

Proč se právě rok 1924 stal prvopočátkem řady institucí včetně „šuřky“ – a taky brněnského rozhlasu? Poslechněte si nahrávku.

Spustit audio