Politolog Kaniok: K Evropské unii jsme kritičtí, skepse se ale nikdy nepřiblížila k úvahám o vystoupení
„Členství v Evropské unii Česko kultivovalo,“ tvrdí politolog Petr Kaniok. „Jinak se chováme k menšinám i znevýhodněným lidem,“ dodává.
Už dvacet let jsme součástí Evropské unie, přesto jsme si podle brněnského politologa Petra Kanioka zatím nezvykli na to, že při rozhodování o společných záležitostech je třeba dělat kompromisy a ne vždy je společné rozhodnutí zcela v souladu s našimi přáními. Skepse se ale podle něj nikdy neblížila úvahám o vystoupení, ačkoli jsou Češi k Evropské unii kritičtější než obyvatelé dalších států.
Na druhé straně takřka jako samozřejmost vnímáme ekonomické benefity, které nám členství přináší. V poslední době nás také víc zajímají společná celoevropská témata. Potřeba zapojit se do rozhodování o nich pravděpodobně zvedne volební účast v blížících se volbách do Evropského parlamentu. Petr Kaniok ji očekává kolem 36 %.
Jak je EU vnímána řadovým obyvatelstvem dnes a před dvaceti lety? A jaký má Česká republika v Evropské unii kredit? Poslechněte si rozhovor Zuzany Kopuleté s politologem Petrem Kaniokem.
Související
-
David Klimeš: Tři příběhy o našich 20 letech v EU
Ač máme za sebou superúspěšných 20 let, všechny dosavadní politické příběhy o naší roli v EU postupně zkrachovaly – federalistický, reformní a naštěstí i ten extremistický.
-
EU nám nebrání stát se ekonomickým tygrem. Dotace nejsou její hlavní přínos, upozorňuje ekonom
„Bylo naprosto běžné, že země na sebe uvalovaly cla. Už jsme skoro zapomněli, že by se to vůbec mohlo dít, je to úžasný benefit,“ uvádí Vít Hradil ze společnosti Cyrrus.
-
Libor Dvořák: Rozšiřování EU? Na další velký třesk zapomeňte
Velký třesk – tak se v unijní hantýrce nejednou říká 1. květnu 2004, kdy počet členských zemí rázem vzrostl z 15 na 25. Jak to ale bude s dalším rozšiřováním?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.