Podzemí je tajemné, proto přitahuje, myslí si odborník na brněnské podzemí Aleš Svoboda

25. únor 2022

Aleš Svoboda už více než tři desítky let zkoumá a propaguje brněnské podzemí. A píše o něm také knihy.

Původně se ke své práci dostal náhodou, plánoval kariéru architekta. Stal se ale odborníkem na brněnské podzemí, byť nejdříve nedobrovolně, v práci mu je totiž přidělili.

Jeho průzkumu a popularizaci se věnuje už pětatřicet let a na toto téma už také vydal několik knih. „Nakonec z mých průzkumů vznikla první publikace, na kterou navázaly další. Tam se zabývám historií, i když jsem ve škole dějepis nenáviděl. Ale když si k tomu dojdete sami, tak to má jiný dopad.“

Postupně začala sílit jeho nespokojenost s tím, že zajímavé podzemní prostory může vidět jen on sám. „Začal jsem úředníky obtěžovat, že by se něco mělo opravit a otevřít. V roce 2003 jsem nechal zpřístupnit část labyrintu pod Zelným trhem a to byla kalamita, napsali o tom novináři a lidé stáli celý den frontu ve čtyřstupech. Nakonec se podařilo domluvit, že podzemí bude zpřístupněno i pro veřejnost, což byl můj záměr.“

Podzemní prostory stále lákají nové návštěvníky, probouzejí totiž fantazii. „Podzemí je tajemné, proto přitahuje. A nemusíte o něm nic vědět. Když vstoupíte do nějakého podzemního prostoru, fantazie začne okamžitě pracovat.

Nejčastějším mýtem v našem regionu je, že z Brna do Rajhradu vedla podzemní chodba, která byla tak široká, že se v ní mohly navzájem vyhýbat kočáry. Ale to je nereálné, nic takového není.“

Se svými spolupracovníky udělal několik překvapivých objevů. „Ve sklepech na Petrově v biskupských domech jsme našli vinné archivy, všechny korky už byly uhnilé a víno vyteklo. Nakonec jsme objevili i plnou lahev, tak jsme hned na místě s fotografy ochutnali a byla to velká delikatesa,“ vzpomíná s úsměvem na další zážitky pod zemí.

Jaké je jeho nejoblíbenější místo v podzemí? Můžeme mít v některém z moravských měst metro? Jak to bylo s nálezem stříbrných mincí v katakombách pod Zelným trhem? A po jakých unikátech si ve městě šlapeme? Poslechněte si záznam Apetýtu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.