Podzemí je tajemné, proto přitahuje, myslí si odborník na brněnské podzemí Aleš Svoboda
Aleš Svoboda už více než tři desítky let zkoumá a propaguje brněnské podzemí. A píše o něm také knihy.
Původně se ke své práci dostal náhodou, plánoval kariéru architekta. Stal se ale odborníkem na brněnské podzemí, byť nejdříve nedobrovolně, v práci mu je totiž přidělili.
Jeho průzkumu a popularizaci se věnuje už pětatřicet let a na toto téma už také vydal několik knih. „Nakonec z mých průzkumů vznikla první publikace, na kterou navázaly další. Tam se zabývám historií, i když jsem ve škole dějepis nenáviděl. Ale když si k tomu dojdete sami, tak to má jiný dopad.“
Postupně začala sílit jeho nespokojenost s tím, že zajímavé podzemní prostory může vidět jen on sám. „Začal jsem úředníky obtěžovat, že by se něco mělo opravit a otevřít. V roce 2003 jsem nechal zpřístupnit část labyrintu pod Zelným trhem a to byla kalamita, napsali o tom novináři a lidé stáli celý den frontu ve čtyřstupech. Nakonec se podařilo domluvit, že podzemí bude zpřístupněno i pro veřejnost, což byl můj záměr.“
Podzemní prostory stále lákají nové návštěvníky, probouzejí totiž fantazii. „Podzemí je tajemné, proto přitahuje. A nemusíte o něm nic vědět. Když vstoupíte do nějakého podzemního prostoru, fantazie začne okamžitě pracovat.
Nejčastějším mýtem v našem regionu je, že z Brna do Rajhradu vedla podzemní chodba, která byla tak široká, že se v ní mohly navzájem vyhýbat kočáry. Ale to je nereálné, nic takového není.“
Se svými spolupracovníky udělal několik překvapivých objevů. „Ve sklepech na Petrově v biskupských domech jsme našli vinné archivy, všechny korky už byly uhnilé a víno vyteklo. Nakonec jsme objevili i plnou lahev, tak jsme hned na místě s fotografy ochutnali a byla to velká delikatesa,“ vzpomíná s úsměvem na další zážitky pod zemí.
Jaké je jeho nejoblíbenější místo v podzemí? Můžeme mít v některém z moravských měst metro? Jak to bylo s nálezem stříbrných mincí v katakombách pod Zelným trhem? A po jakých unikátech si ve městě šlapeme? Poslechněte si záznam Apetýtu.
Související
-
Tajemný labyrint chodeb láká filmaře. Brno jim do konce roku zpřístupní vodojemy pod Žlutým kopcem
Obyvatelé Liberce v kině letos v létě zřejmě poznají své město v nejnovějším filmu o pavoučím muži, tedy Spider-Manovi. Američtí filmaři přitom původně chtěli do Brna.
-
Druhou největší kostnici v Evropě můžete navštívit pod kostelem svatého Jakuba v centru Brna
Podzemí kostela sv. Jakuba v Brně ukrývá ostatky lidí už po staletí. Odhadem tu bylo pohřbeno přes 50 tisíc měšťanů. Dnes je zajímavým místem s neopakovatelným geniem loci.
-
Návštěvníci se letos v Brně podívají do krytu civilní obrany Denis pod Petrovem
Brno letos pro turisty zpřístupní kryt Denis pod Petrovem. Zřejmě v první půlce roku ho zpřístupní turistické informační centrum.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.