Po dvou týdnech hasiči opouští vyhořelý les u Bzence
Posledních osm hasičů dnes opustí svá stanoviště v lese u Bzence na Kyjovsku. Požární dozor tam na žádost Lesů České republiky drželi od 30. května, kdy uhasili největší lesní požár v zemi za 15 let. Akce končí přesně dva týdny ode dne, kdy byl požár ohlášen.
Během dozoru hasiči zlikvidovali ještě pět skrytých ohnisek. Nemuseli ale povolávat posily, ani zprovoznit velkokapacitní čerpadla pro dálkovou přepravu vody z řeky Moravy. Deště v posledních dnech pak vyloučily riziko opětovného vznícení.
U Bzence shořelo celkem 165 hektarů borového porostu. „Číslo, ke kterému jsme přišli, je necelých 30 milion korun,“ zhodnotil škodu Bohumil Pipal z Lesní správy Strážnice.
Při obnově lesa bude třeba vysázet odhadem asi jeden a půl milionu sazenic lesních dřevin. Správci lesa to chtějí zvládnout do dvou let.
Lesní požár u Bzence si vyžádal nevídané nasazení hasičů i techniky. V akci bylo na jeden a půl tisíce lidí ze dvou set hasičských jednotek z několika krajů, vrtulníky a letadla.
Příčina požáru se dosud vyšetřuje.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Nejsou to čistky.‘ Vláda už ve jménu úspor provedla dvě kola propouštění, chystá se třetí
-
Bude audit muniční iniciativy, hlásil Havlíček. Dávno ji ale kontrolují tajné služby, ministerstva i spojenci
-
Psycholožka: Odmítání školy není jen vzdor. Za ztrátou motivace u dětí stojí věk, prostředí i stres
-
Libanonci sní o ‚klidném životě‘. Šanci jim dává oslabený Írán a Izrael pod vlivem Trumpa