Při diagnóze rakoviny by mohl pomoct nový objev vědců z brněnské Masarykovy univerzity
Brněnským vědcům z Masarykovy univerzity se podařil nový zajímavý objev, který může v budoucnu pomáhat například i při diagnóze rakoviny. Badatelé totiž objevili důležité vlastnosti rostlinného alkaloidu makarpinu, který umožňuje označit buněčná jádra.
Tato látka se získává z některých druhů rostlin, nejčastěji z vlaštovičníku. " Teoreticky je možné ji přidat k čerstvě odebrané krvi a již během tří minut se dá pozorovat struktura jader nebo zjistit přítomnost a poměrné zastoupení jaderných buněk i množství DNA takzvaným průtokovým citometrem, což by mohlo v diagnostice rakoviny pomáhat," prozradila tisková mluvčí univerzity Tereza Fojtová.
Co se týče vlastností samotného makarpinu, tak se jedná o fluoreskující látku, která velice rychle proniká do živých buněk a my díky ní můžeme pozorovat, co se uvnitř odehrává. Použití makarpinu při samotném zkoumání je údajně také snazší a rychlejší než u doposud používaných technik, navíc se mu mohou věnovat i laboratoře bez speciálního vybavení.
Budoucí využití bude záležet na dalším vývoji, nicméně látka bude nadále používána v oblasti výzkumu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Také proto si brněnští vědci nechali tento velice důležitý objev v České republice patentovat. "Od roku 2005 pomáhá univerzitním badatelům při získávání patentů i při zavádění objevů do praxe Centrum pro transfer technologií MU. Centrum nyní eviduje a spravuje další čtyři patentové přihlášky," doplnila informace mluvčí univerzity Tereza Fojtová.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Začalo platit embargo na ruskou ropu. ‚Zatím máme zásoby, zdražení přijde v řádu týdnů,‘ říká petrolejář
-
Způsob valorizace penzí by se mohl změnit. ,Chceme napravit rozdíly mezi seniory,‘ tvrdí Jurečka
-
Plánujete zabít Zelenského? Nezabiju Zelenského, popsal expremiér Bennett rozhovor s Putinem
-
Zemanová získala bronz z mistrovství světa v cyklokrosu do 23 let. Česko má medaili po 5 letech