Od obdivu k hudbě Janáčka k nominaci na cenu Anděl. Takovou cestou prošel písničkář Pavel Čadek

1. květen 2024

Učil se hrát na klavír a na violoncello. Sám sebe Pavel Čadek označuje za zakladatele nového hudebního žánru – „cellofolk“.

Všechno začalo v jeho osmi letech. „Dostal jsem partituru Janáčkových Listů důvěrných, což je smyčcový kvartet, a to je něco, co pro neškoleného člověka zní jako změť tónů. Ze začátku jsem tomu také moc nerozuměl, ale v okamžiku, kdy jsem měl tu partituru, tak jsem najednou viděl ty jednotlivé linky, melodie, které hrají jednotlivé nástroje. A zjistil jsem, že je to vlastně krásné,“ vysvětlil Čadek v Apetýtu počátky své touhy skládat hudbu.

Inspirací mu jsou například historky přátel, jindy vlastní emoce nebo zajímavý román. Spolupracuje s Ivem Cicvárkem, Michalem Horákem a Pokáčem. S albem Stepní vlk byl nominován na cenu Anděl. Zpěvník jeho písní ale obsahuje na šedesát položek.

Jak došlo na vytvoření nového hudebního žánru? Před jakým publikem nejraději hraje? Dozvíte se z rozhovoru Jarky Vykoupilové s Pavlem Čadkem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.