Každý lidský osud je zajímavý a jedinečný. Unikátní vzpomínky pamětníků zachycují Moravské příběhy
Mojmír Kyselka
Brněnský architekt Mojmír Kyselka byl v mládí horlivým příznivcem levice. Z náklonnosti ho postupně vyléčilo poúnorové dění v Československu a hlavně návštěva Sovětského svazu.
Další rána pro jeho někdejší přesvědčení přišla v roce 1957, kdy byl Kyselka zatčen a vyšetřován kvůli údajnému rozšiřování anonymních protikomunistických dopisů. Ty přitom nepsal, ani neposílal. Navzdory tomu se dočkal mnoha profesních úspěchů. V roce 1965 podnikl cestu do Velké Británie, kde se setkal i s Ernstem Wiesnerem.
Související
-
Česko má třetí největší oral history sbírku na světě – Paměť národa. Unikátní archiv slaví 20 let
Před 20 lety na podzim 2001 začali novináři a historici natáčet vzpomínky válečných veteránů z 2. světové války. Po pěti letech svůj zájem rozšířili na další pamětníky.
-
Je důležité, aby tyto příběhy nikdo nezapomněl, říká účastnice běhu pro Paměť národa v New Orleans
Krajané po celém světě minulý víkend běželi pro Paměť národa. Tedy organizaci sbírající výpovědi pamětníků, kteří přežili holocaust nebo komunistický útlak.
-
Kniha komiksů připomene 2. světovou válku. Pro Paměť národa ji kreslí studenti
Letošní oslavy 75. výročí konce druhé světové války na západě Čech obohatí nová komiksová kniha, na které spolupracuje plzeňská pobočka Paměti národa a studenti ZČU.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.