Nevím, jestli ještě někde existuje takový vzácný vztah jako mezi Čechy a Slováky, zamýšlí se zpěvák Ďurica
V Apetýtu vám představíme slovenského zpěváka Adama Ďuricu a jeho nové album Naše hriechy. Kolik práce mu dalo dojít si ke splněnému snu o hudební kariéře?
Hudba dokáže mnohé věci, vrací nás třeba v čase. Písně jsou pro Adama Ďuricu jakýmsi časostrojem. „Mám pocit, že to tak máme všichni. Když má někdo oblíbenou písničku, tak si vzpomene, při jaké situaci mu vstoupila do života. Vzpomínám si, jak jsem poprvé z rádia slyšel svou skladbu Neľutujem – ani jsem tomu nemohl věřit,“ vypráví slovenský zpěvák.
„Úspěch u hudebníků se dá chápat různě a není to jen o hranosti. Skrze rádio lidem ukážeme, že ta písnička existuje, ale jestli si ji posluchači oblíbí, to není úplně jasné,“ myslí si Ďurica.
Co říká na to, že jsou jeho písničky streamovanější v Česku než na Slovensku? „Češi jsou otevřenější novým věcem, nejsou z nich vystrašení. Českou muziku mám rád, máte spoustu dobrých muzikantů a já tu mám i kamarády. Zdá se, že svět je velký, ale zas tak vlastně není. Měli bychom si vážit vztahu mezi Čechy a Slováky – nevím, jestli tohle ve světě ještě někde je. Hranice jsou, ale jen formální,“ myslí si Adam Ďurica.
Stává se, že mu texty písní nabízí fanoušci? Jak jeho synové přebírají vztah k hudbě? Jsou nezazpívatelné texty? Poslechněte si Apetýt!
Související
-
Recept na úspěch? Každý koncert jedeme na sto procent, říká frontman kapely No Name
Kapele No Name patří titul nejoblíbenější slovenské kapely v Česku. 90 % koncertních aktivit mají za řekou Moravou a v diáři už mají všechny soboty na léto 2023 plné.
-
Rád jezdím do Čech a velmi rád se tam taky vrátím, těší se Adam Ďurica
Dnes patří k těm nejpopulárnějším zpěvákům na Slovensku. Teď připravuje pro své fanoušky nové album.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.