Ne já, ale my. I jazyk vás navede, že takto začnete uvažovat, říká vědkyně o zkušenostech z Japonska
Šárka Mikmeková se zařadila v žebříčku Forbesu mezi nejvýznamnější české vědkyně. Zabývá se výzkumem oceli a několik let působila i v japonských ocelárnách. „Tam si musíte zvyknout na jednu věc – vy jako osoba nic neznamenáte, je to vždycky celek, jste tým. Trvalo mi dlouho se odnaučit říkat ‚já jsem udělala, já jsem naměřila‘, to neexistuje,“ říká o pětileté zkušenosti v Japonsku Mikmeková. Co jí pobyt přinesl profesně i lidsky? A jak vnímá postavení žen ve vědě?
Související
-
Že chce maminka dvou dětí pracovat? Normální. Měli bychom hledat cesty, jak to udělat, říká vědkyně
Mezinárodní den žen a dívek ve vědě opětovně připomenul, že zastoupení žen ve vědě je u nás dlouhodobě nízké. V Evropě patří Česko v této souvislosti spíše na zadní příčky.
-
Mikroskop jako laboratoř. Brněnští vědci vylepšili elektronový mikroskop, umožní to sledovat reakce
Vědci vymysleli rozšíření pro elektronové mikroskopy. Jejich takzvaný atomární zdroj umožní připravit a hlavně sledovat i průběh chemických reakcí.
-
Jeden úspěch vychází na deset neúspěchů. Ve vědě je důležitá trpělivost, shodují se brněnští vědci
„Věda je většinou složená z negativních střípků poznání, z nich se musíte poučit a pokračovat dál,“ říkají s úsměvem hosté Apetýtu Marcela Hortová Kohoutková a Jan Frič.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.