Na Znojemském hradě uvidíte malby a sochy dvou tamních rodáků Pocka a Lederera

Ve světě jsou známější než ve Znojmě. Přitom se v něm před 150 lety oba narodili. Alespoň to tak tvrdí kurátoři nové výstavy na Znojemském hradě, kde jsou k vidění díla malíře Alexandera Pocka a sochaře Hugo Lederera. Autoři výstavy se snažili ukázkami obou umělců propojit a přiblížit jejich životy a práci. Byli přátelé a v řadě věcí si spolu rozuměli. Především v obdivu tradičních hodnot Rakouska-Uherska.

Kurátoři Jaroslav Frecer a Monika Mažárová dolaďují poslední detaily před otevřením výstavy. Posouvají bíle pilíře, na kterých stojí malé bronzové sochy a sádrové formy. Mojí pozornost ale upoutá přes metr vysoká hlava koně, která je obklopena obdobným motivem na plakátech a obrazech.

„Výstava nese název Střety ve smyslu potkání se, proto jsou koně použití i na plakátu. Je tam odlitek z Ledererova pomníku Fridricha III. v Cáchách. Co se týče Pocka, ten se zaměřoval na ztvárnění zvířat a studoval je v zoologických zahradách.“

Po místnosti jsou rozvěšené desítky Pockových obrazů koní, často také s císařskými vojáky. Stejně tak symboly zvířat ztvárňoval rád i Hugo Lederer. Příkladem jsou medvíďata z jedné berlínské kašny. Jejich originální sádrové formy má muzeum ještě v původních krabicích. „Jedná se o praktický obal na transport, který jel vlakem z Berlína do Znojma. Jsou tam i původní cedulky, drážní polepky i číslování,“ pokračuje Jaroslav Frecer.

Výstava Střety: Alexander Pock & Hugo Lederer

„Paradox je, že střední Evropa a největší města v ní jsou plná Ledererových realizací, ale zrovna Znojmo zůstalo o tuto možnost ochuzeno. Alexander Pock má trvale prezentované portréty znojemských starostů přímo v budově radnice.“

Podle Mažárové padli oba umělci v nemilost některých místních i kvůli jejich náklonnosti k hodnotám monarchie. Ledererovi byl později vyčítán vstup do krajně pravicové NSDAP. „Bylo pochopitelné, že po událostech II. světové války, byla po nátlaku veřejnosti ta díla odstraněna z expozic,“ vysvětluje tehdejší souvislosti Frecer.

Výstavu i pomyslnou oslavu 150. výročí narození Alexandera Pocka a Hugo Lederera můžou lidé na Znojemském hradě navštívit do konce října. 

autor: Petr Tichý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.