Morava se díky objevům polyhistora Antona Rzehaka dostala do vědeckého diskurzu, říká znalec jeho života Peňáz
„Anton Rzehak přispěl fascinujícím způsobem k moravské vědě, zároveň ale velmi těžko hledal svou cestu k nově vznikajícímu československému státu,“ říká znalec jeho života Petr Peňáz.
Brněnský polyhistor Anton Rzehak byl moravský Němec. Pocházel z Nového Dvora u Nikolčic na Břeclavsku. Vyrůstal na jedné straně obklopen vysokou aristokracií, bankéři, podnikateli, a na straně druhé obyčejnými lidmi. Jeho výchova byla velmi otevřená a liberální.
„Uměl se na svět dívat z různých stran. Setkával se s lidmi, kteří mluvili různými jazyky a byli nejrůznějších konfesí. Dostalo se mu tedy velmi prestižního a zároveň otevřeného vzdělání, které ho předurčilo k té obrovské škále činností, kterými se zabýval. A zbavilo ho také mnoha předsudků, kterými doba leckdy trpěla,“ doplňuje znalec jeho života Petr Peňáz z Masarykovy univerzity.
Jako vědec zasáhl Anton Rzehak později do mnoha oborů. Uváděn je především jako paleontolog, geolog, mineralog a archeolog. Dokázal například, že i u nás žili draví dinosauři. Jediný zub dokazující přítomnost masožravého dinosaura na našem území představuje současná výstava Moravského zemského muzea nazvaná Anton Rzehak – cesta do hloubi profesorovy duše.
„Jako člověk, který publikoval německy v prestižních vědeckých časopisech, a jehož hlas byl dobře srozumitelný a slyšitelný v Evropě, upoutal pozornost k Moravě jako k mimořádně inspirativnímu nalezišti, ať už paleontologickému nebo archeologickému. A Morava se tak díky jeho objevům dostala do vědeckého diskurzu,“ zdůrazňuje Petr Peňáz s tím, že Anton Rzehak zásadně změnil stav a prestiž moravské vědy.
Kým brněnský polyhistor Anton Rzehak byl? A proč jeho jméno a dílo upadlo po vzniku Československa v zapomnění? Znalce jeho života Petra Peňáze z Masarykovy univerzity se ptá Karolina Antlová. Poslechněte si rozhovor.
Související
-
Národopis a Morava jdou ruku v ruce. Moravské zemské muzeum zve do nových expozic
Nechte se pozvat do zrekonstruovaného Paláce šlechtičen v Brně, kde vznikly nové stálé expozice – Loutkařské umění a Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času.
-
Ředitel Moravského zemského muzea Mitáček: Energetickou krizi zvládáme, nutí nás ale k úsporám
Moravské zemské muzeum je druhou nejrozsáhlejší institucí svého druhu v republice. Jak se vypořádává s cenami energií? A má dostatek peněz i na doplňování sbírek?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.