Když neřešíte problém ve vztahu včas, tak se rozsype, varuje psycholožka Szabados

28. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy komunikace
0:00
/
0:00

Katarína Szabados napsala knihu o nebezpečí srovnávání. Dohromady i z předchozích vztahů mají s manželem šest dětí, trvale s nimi žijí tři. V profesním životě se jako psycholožka a koučka zaměřuje hlavně na řešení vztahových potíží. Říká, že každý z nás má v této oblasti vlastní předsudky.

psycholožka Katarína Szabados

Vystudovala klinickou psychologii, ve své současné pracovní praxi ale věnuje mnohem víc pozornosti oblasti vztahů. „Vztahy jsem se původně  zabývat nechtěla, zpočátku mě to hodně překvapovalo, ale při práci se svými klienty jsem postupně zjišťovala, že vztahy jsou za vším – když někdo řeší potíže v práci, když přijde s tím, že mu nefunguje dítě podle jeho představ nebo má třeba potíže s nadváhou, tak čím dál tím víc vycházelo, že oblast, kde jsem se trefila do černého, byla ve vztazích.“

Jak sama zdůrazňuje, věnuje se během práce s klienty nejenom všem vztahům, ale také jejich životní filozofii. „Filozofie je něco, čím se každý z nás zabývá několikrát denně, jen si to neuvědomujeme. Obsahuje to, jak se díváme na svět, jak se díváme na život, co považujeme za správné, jak jednáme, za tím vším je naše filozofie.“

Čtěte také

Jak se podle své životní filozofie můžeme chovat za jednotných okolností každý jinak, přibližuje na jednoduchém příkladu: „Například stojím na přechodu, svítí červená a nic nejede. Někdo si řekne ‚nic nejede, můžu jít‘, ale druhý člověk má v sobě: ‚nene, svítí červený panáček, tak musím zůstat stát, dokud se nerozsvítí zelený‘,“ popisuje Szabados.

Oblíbená pomůcka

„Často klientům situaci přibližuji příslovím ‚jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá‘, protože většinou za mnou přicházejí právě už s tím, co se z toho lesa ozývá a největší prozření je, že je to na nich,“ popisuje s úsměvem.

Svoji práci, kdy pátrá spolu s klienty po příčinách potíží, popisuje jako dobrodružství. „Často si říkám, jestli jsem detektiv nebo psycholožka!“

A jak sama dodává, na míře přesnosti závisí i míra úspěšnosti. „Proto je potřeba vždy co nejpřesněji popsat, co mi vadí, nevyhovuje nebo s čím mám potíže. Co nejpřesnější pojmenování hraje zásadní roli.“

Čtěte také

Vliv pandemie

Podle zkušeností z její praxe nesou nejhůře současnou situaci nezadaní, protože se neměli kromě internetu možnost seznamovat a především děti, které vnímá jako pandemií nejzasaženější skupinu. „Děti ztratily motivaci, je pro ně důlěžitý pravidelný režim a také vztahy. Teď je na nich vidět rozpad a úpadek, který na nich nucená izolace zanechala.“ Jako základní krok pro dospělé doporučuje dětské potíže a případné stížnosti nebagatelizovat, přemýšlet o nich a aktivně hledat řešení.

Jaký vidí rozdíl mezi partnerskými vztahy před desítkami let a dnes? Proč by měl být psycholog jako zubař a co je to vztahová gramotnost? O těchto i dalších tématech uslyšíte v rozhovoru Jany Kobylinské s Katarínou Szabados.

autor: Jana Kobylinská | zdroj:
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?