Kdybychom dýchali jako miminka, tak jsme za vodou, říká s úsměvem lektor o správném dýchání
Dech je základem života a při narození je to první věc, kterou uděláme. „Miminka dýchají funkčně – přirozeně nosem a hluboce. My tu schopnost časem ztrácíme. Spousta dětí ve školním věku dýchají pořád ústy. To potom ovlivňuje vývoj čelisti, zubů nebo tvaru obličeje,“ vysvětluje lektor Marek Lukas. Každý z nás udělá automaticky denně asi dvacet tisíc nádechů a výdechů. V dospělém životě si pak leckdy ani neuvědomujeme, že způsob, jakým dýcháme, má dopad nejen na naši náladu.
Související
-
Správnému dýchání napomůže správné sezení. Jak na to? Poradil odborník Martin Dvořáček
Jak správně dýchat, abychom svému organismu dopřáli co nejvíc životodárného kyslíku? V Dobré radě jsme se ptali Martina Dvořáčka, specialisty na dechovou rehabilitaci.
-
Běž to rozdýchat! Dech je okamžitá zpráva o našem stavu, můžeme si jím pomoci k lepšímu zdraví
„Dalo by se říci, že dech je zrcadlem duševního stavu,“ říká pro Balanc psycholog, psychoterapeut a facilitáror Otakar Chaloupka.
-
Pravá nosní dírka přináší do těla energii, levá naopak zklidnění, radí lektorka vědomého dýchání
Vědomá kontrola intenzity dýchání ovlivňuje naše myšlení a pocity, ale i fyzickou kondici. Tohle vše jsem se dozvěděla od Petry Chmelařové, průvodkyně vědomým dýcháním.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.