„Je to proces, není to stav.“ Úvahy osobností o svobodě slova na festivalu Křehká svoboda
V pátek 15. listopadu slavila Masarykova univerzita 35. výročí 17. listopadu 1989 v kulturním prostoru První patro na Šilingrově náměstí v Brně. V té souvislosti byly předány medaile Masarykovy univerzity. Zlatá už v předstihu v Praze, a to Martě Kubišové. Proces předání a rozhovor se zpěvačkou mohli přítomní sledovat na audiovizuálním záznamu.
Stříbrné medaile pak převzali přímo v Brně z rukou rektora Masarykovy univerzity Martina Bareše novinářka Lída Rakušanová a ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman. Polský překladatel a bývalý disident a diplomat Andrzej Jagodziński obdržel Medaili R. V. Scrutona a pronesl při té příležitosti přednášku Svoboda je vždy křehká.
Po slavnostní části večera navázala diskuze o svobodných médiích a svobodě slova vůbec. Tu, stejně jako celý večer, moderoval prorektor Masarykovy univerzity Jiří Hanuš. Jejími účastníky byli Lída Rakušanová, Andrey Shary, Josef Pazderka a Petr Váša. Posledně jmenovaný vystoupil ovšem nejen jako účastník besedy, ale i jako hudebník a fyzický básník – dokonce zcela výjimečně i s kapelou JazzPilgrim.
Je to dnes se svobodou lepší?
Alena Blažejovská natočila rozhovor s Lídou Rakušanovou, Oldřichem Haičmanem, Josefem Pazderkou a Petrem Vášou. Umělec připomněl, že různá uspořádání v dějinách lidstva vznikala vždy jako zrcadlení lidské mysli a lidského způsobu uvažování. „Nemůžeme si myslet, že když se něco změní k lepšímu ve vnějších okolnostech, tak automaticky zmizí problém,“ řekl.
Lída Rakušanová uvedla, že v době sociálních sítí to vypadá, že to je se svobodou lepší a každý si může říkat, co chce – včetně nesmyslů a konspiračních teorií. Tím více se však podle ní musí o svobodu pečovat. „Je třeba to přijímat s rezervou a neskákat každému na špek.“
Oldřich Haičman ocenil, že revoluce u nás proběhla sametově. „Oblast humanitární a zdravotní se po revoluci začala obrovsky rozvíjet,“ konstatoval. „Dalo to svobodu péči o lidi, kteří byli jakýmkoli způsobem handicapovaní, staří nebo nemohoucí. Nastal obrovský rozvoj služeb, které za doby komunismu neexistovaly. Toho si nesmírně vážím.“ Důležité je podle něj vytvořit si hodnotový žebříček.
Šéfredaktor stanice Český rozhlas Plus Josef Pazderka se domnívá, že svoboda je neustále ohrožena. „Je to proces, není to stav. Pokud nebudeme o svobodu neustále usilovat, nebudeme na ní pracovat, tak ji můžeme lehko ztratit. Poslední události kolem nás nám připomněly, jak nesamozřejmé jsou některé věci, které jsme považovali za dané: pocit bezpečí, pocit stability a další věci.“ I média procházejí dramatickým vývojem, proměnou: digitalizace, internet, sociální sítě… „Ale podstata novinářského řemesla zůstává stále stejná, odvíjí se od ověřování informací. Dnes existuje spousta tzv. nefiltrovaných informačních proudů, které k lidem plynou skrze sociální sítě. Tradiční média, profesionální média díky tomu, že ověřují informace, můžou lidem sloužit jako maják, jako orientace ve změti různě kvalitních informací.“
Více si poslechněte na nahrávce pořízené přímo na večeru Masarykovy univerzity nazvaném Křehká svoboda.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.