Janáčkova hospodyně Mářa vařila a vzpomínala. Poslechněte si rozhovor s manželi Zahrádkovými

9. prosinec 2024

V magazínu Zelný rynk vysílá Český rozhlas Brno četbu z knihy Mářiny paměti. U Janáčků. Mářa, vlastním jménem Marie Stejskalová (1873-1968), pracovala přes čtyřicet let jako hospodyně a kuchařka v rodině Leoše Janáčka. Její vzpomínky ještě před její smrtí zapsala publicistka Marie Trkanová.

Kniha U Janáčků byla k dispozici už dříve, ale teprve nedávno se našla původní, neupravená verze těchto pamětí, kterou pak v roce 2023 vydalo TIC Brno a Moravské zemské muzeum. A právě z ní připravila Šárka Zahrádková dvanáctidílnou četbu pro rozhlas. (On-line bude četba k dispozici po odvysílání všech dílů, pozn. red)

Čtěte také

Jiří Zahrádka vysvětluje, jak došlo k nálezu originální verze pamětí: „Zavolal mi pán z Armády spásy z Jeseníků, že našel nějaké strojopisy spojené s Janáčkem. A když jsme jeli na dovolenou do Jeseníků, tak jsem tam zajel. Složku jsem vzal a dal ji do muzea. Najednou jsem si ale všiml, že je to opoznámkované a přeškrtané a že to prošlo velikánskou úpravou.“ Zjistilo se, že jde o původní verzi pamětí.

„Když tyto paměti vycházely v 50. letech, bylo mnoho důvodů, aby tam nebylo všechno, co Mářa řekla,“ vysvětluje hudební vědec a historik. „Jednak znevažování Janáčka, je tam i hodně protiněmeckých postojů, protože Brno bylo dřív majoritně německé. Dále spousta jadrných výrazů a takových věcí, u kterých chápu, že v té době nebylo vhodné, aby vyšly.“ Kniha tedy sice v minulosti vyšla už třikrát, ale vždycky šlo o výrazně zkrácenou a upravenou verzi.

Šárka Zahrádková doplňuje, že strojopisná verze, která vyšla knižně v roce 1959, byla literárně učesanější, zatímco nově vydaná má víc charakter vyprávění. „Mářa v té rodině strávila většinu života, sloužila tam 44 let. Nastoupila jako jednadvacetiletá holka a všechny přežila. Janáčka v roce 1928 a paní Janáčkovou v roce 1938. Paměti s ní potom připravila publicistka Marie Trkanová.“

Vyprávění Zdenky a Mářiny vzpomínky

Marie Trkanová (1893-1974) nejdříve připravila paměti Janáčkovy manželky Zdenky. Pracovala jako sekretářka na brněnské konzervatoři a Zdence Janáčkové se nabídla, že by jí mohla vypomoci s vypořádáním Janáčkovy pozůstalosti. Začala pak pracovat i jako neformální sekretářka paní Janáčkové. Během práce vyslechla množství rodinných historek a navrhla vdově, zda by nechtěla tyto vzpomínky sepsat. Tyto paměti pak ve spolupráci s Marií Trkanovou skutečně vznikly, ale obě ženy si uvědomovaly, že by neměly vyjít knižně, nebo alespoň ne v krátké době po Janáčkově smrti. Zůstaly tedy zavřené v trezoru.

„Když v roce 1954 proběhla připomínka stého výročí Janáčkova narození, Marie Trkanová zde navázala kontakt s Mářou – Marií Stejskalovou – a napadlo ji, že to by mohla být cesta,“ vysvětluje Šárka Zahrádková. Trkanová se opřela o vypravování Zdenky Janáčkové a připravila knihu U Janáčků s hospodyní a kuchařkou Mářou. A ta už vyjít mohla.

„V dřívějším vydání to vypadalo, jako by Mářa byla univerzitní profesorka, teď to má lidový charakter a je to autentičtější,“ uzavírá Jiří Zahrádka.

Poslechněte si rozhovor, ve kterém uslyšíte o knize Mářina kuchařka (vyd. TIC Brno 2020). Obě knihy – paměti i kuchařku – ilustrovala brněnská výtvarnice Vendula Chalánková. Jiří Zahrádka se také ohlíží za letošním ročníkem mezinárodního festivalu Janáček Brno.

Spustit audio

Související