Jak zaujmout za velkou louží? Nesnažit se Ameriku předělat, ale naladit se, říká Miroslav Konvalina
Vystoupení brněnské filharmonie ve středu 8. února v New Yorku vrací po 50 letech orchestr na světovou scénu. Moravanům se vůbec poslední dobou daří oslovit americké publikum. Čím to je? To je téma rozhovoru s ředitelem Českého centra v New Yorku Miroslavem Konvalinou.
„Je tady obrovská konkurence. Na co jít? Hokej, basket, můžete si vyjít na Broadway. Probojovat se je strašně těžké. Ale důležité je, aby se člověk nesnažil Ameriku a New York předělat, ale naopak naladit se. A to je geniální tah Filharmonie Brno, protože tady bude hrát amerického minimalistu Philipa Glasse. Uvede premiéru jeho 12. symfonie,“ říká Konvalina.
„Tím pádem lidi jsou zvědaví na Glasse, na provedení filharmonie. Zároveň znají Martinů i Janáčka, který je nejhranějším českým operním skladatelem po celém světě. A stavíme na Antonínu Dvořákovi, to je jistota,“ dodává ředitel Českého centra v New Yorku.
Jak a kde můžete poslouchat pořad Host Dne na Moravě?
Živě v rádiu od pondělí do čtvrtka v 17:30, ale i zpětně na internetu. Všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Najdete ho na webu Českého rozhlasu Brno, na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci, a také ve všech podcastových aplikacích.
Související
-
Videomost New York – Brno: Cimbálová muzika Harafica hraje na Manhattanu, zpěvačka se přidává z Brna
Harafica z Uherského Hradiště je jedna z nejlepších cimbálových muzik na Moravě. Skvělého zvuku souboru si všimli i v Českém centru v New Yorku.
-
Koncert nebo výstava v New Yorku má být začátek, říká ředitel Českého centra Miroslav Konvalina
Jen pár dní před volbou prezidenta USA byl hostem Vizitky ředitel Českého centra v New Yorku Miroslav Konvalina.
-
Happy birthday, Philip! Oslava 85. narozenin Philipa Glasse premiérou jeho klavírních děl
Poslechněte si s jeho hudbu v exkluzivním autentickém provedení autorových přátel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.