Jak připravit čirý vývar a čím docílíte silnější chuti? S tipy přichází Babské rady
Polévka je grunt! Čím můžete odstranit přebytečný tuk na hladině polévky? Stačí po vychladnutí na povrch položit kuchyňskou papírovou utěrku, ta tuk posbírá.
Ostatně papírovými utěrkami můžete také vyložit cedník nebo sítko a odstátý vývar přes ně opatrně slít. Funguje i několik kostek ledu, tuk okolo nich ztuhne a přilne k nim – dá se potom pohodlně vylovit.
Tuk nemusíte vyhazovat, ale uchovat k pozdějšímu užití při dalším vaření. Vývar – základ polévek i omáček – povýší to, když předpečete kosti, získáte silnější chuť.
Pokud chcete dosáhnout čirého a nezakaleného vývaru, nejprve kosti pečlivě umyjte pod tekoucí studenou vodou a vložte do pekáčku. Stačí je zlehka potřít olejem a péct zhruba 15 minut na 200 °C.
Ve správném vývaru by nikdy neměla chybět petržel, mrkev a celer. Ideální poměr jsou 2 porce mrkve, 2 porce petržele a 1 porce celeru. Samozřejmě nevynecháme cibuli, kterou byste měli vařit i s čistou slupkou. Vývar tím získá zlatavý odstín.
Související
-
Polévka je grunt. Proč byste si měli dát poctivý vývar?
Teplé, studené, slané, sladké, čiré i zahuštěné. Polévky lze datovat od pravěku, jelikož si maso nebo kosti z mamuta lidé vyvářeli ve vodě. Vak ze zvířecí kůže oblo...
-
Tukožroutská polévka
Páteční Apetýt pro vás má recept na polévku, která může pomoci s kilogramy po Vánocích.
-
Zapomeňte na kostku. Při vaření sáhněte po poctivých vývarech ve sklenicích
Také vás trápí, co přidat do vašeho jídla, když se v receptu objeví rada: přilijte vývar? Existuje i jiná možnost než tuhá kostka nebo gelový bujón.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.