Jedovatý zázrak podzimní přírody. Ocún jesenní netrhejte a jeho květy raději jen obdivujte

29. listopad 2024

Na podzim zdobí trávníky křehké květy ocúnu jesenního, přezdívá se jim i naháčci. Je to proto, že nemají listy, jen dlouhé trubkovité květy.

Po opylení květ vadne a přes zimu rostlina zdánlivě odpočívá. Ve skutečnosti však vývoj květu pokračuje až do jara. Teprve tehdy se na nové podzemní hlízce objeví nový obnovovací pupen, ze kterého vznikne lodyha s listy, které konečně nad povrch vynesou plod – tobolku s černými semínky. Jedná se o rostlinu, která je prudce jedovatá, nejvíce alkaloidů obsahují semena.

Jedovaté jsou však také hlízy nebo květy. Prvními příznaky otravy mohou být nevolnost, ale i ochrnutí. Nebezpečná může být i voda, ve které stála kytička ocúnů. Ocúny proto nikdy netrhejte, bohatě postačí se z jejich krásy jen radovat pouhým okem.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.