Jak odstranit žmolky z oblečení? Kartáčem i jednorázovým holítkem, záleží na materiálu

25. květen 2023

Ošklivě vypadající žmolky se tvoří nejčastěji na svetrech, ale i na dalších textiliích. Citlivé prádlo proto perte naruby. Pokud máte vyzkoušeno, že některý svršek pouští chlupy, perte ho v povlaku na polštář. Nebudete je muset sbírat z ostatního oblečení.

Žmolky ale můžete pochytat i v pračce. Doporučuje se také pračku jednou za čas vyčistit: odpad, nálevku i vnitřní gumu. Spusťte ji prázdnou na 40 stupňů s práškem, který dáte rovnou do pračky. Přihoďte do pračky čistou houbičku na nádobí – zachytí nečistoty, které by jinak ulpěly na prádle.

Když se objeví prvních pár žmolků, můžete je zkusit vytrhat rukou nebo ostříhat nůžkami na nehty. Dobře se jich také zbavíte jednorázovým dámským holicím strojkem, který předtím namočíte ve vodě.

Žmolky na oblečení z hrubších látek můžete opatrně odstranit jemným smirkovým papírem. Z manšestru se prý dají dobře vykartáčovat, je možné použít i lepicí šatový kartáč, který vás rovnou zbaví i chlupů ze zvířecích miláčků.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.