Co všechno je obsaženo v básnické skladbě Červený obr? Na to si musí odpovědět každý po svém
Nově vydaná kniha Červený obr autorky Terezy Bínové zaujme nejen obsahovou úsporností, ale také o to výraznější významovou hloubkou a neotřelým vnímáním přítomného okamžiku.
Koncem dubna byla v Brně uvedená nová kniha mladé básnířky, také výrazně spjaté s Brnem, Terezy Bínové Štěpánkové s názvem Červený obr. Tereza Bínová už během svých studií psychologie na Masarykově univerzitě napsala svou první básnickou sbírku Souborná zkouška. Spolu s psychologií studovala také výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě, což jistě přispělo k jejímu občasnému ilustrátorskému působení. Dva roky po svém básnickém debutu vydala naopak beletristické dílo Pan Bína, kde vzpomíná na svého dědečka, kterého sama nikdy nepoznala. O rok později se vrátila zpět k poezii se sbírkou Mezera je prázdné místo.
Bínová se věnuje básním krátkého formátu, nicméně její úsporný styl psaní v sobě nese výraznou významovou hloubku a autorce se daří ve svých básních neopakovatelně zachytit prožitek přítomného okamžiku. Také nová kniha Červený obr na tuto poetiku navazuje.
Večerem plným poezie, který se konal za účelem uvedení Červeného obra, provázel básník a zároveň manžel Terezy Bínové, Radek Štěpánek. V rámci večera dostali prostor také autorčini kolegové – básník Pavel Zajíc a básnířka Olga Stehlíková.
Související
-
Radek Štěpánek: Co by se stalo, kdyby zvířata zmizela aneb O lidské identitě
Představte si, že by z našeho státního znaku zmizeli lev a orlice. A že by začala mizet i zvířata ze znaků měst. Rakovník by přišel o raka, Jihlava o ježka.
-
Jak tvoří básnířka Tereza Bínová? Já si spíš sedám a nutím se psát, přiznává
V nakladatelství Host v Brně jsem se sešel s mladou brněnskou básnířkou Terezou Bínovou, abychom mluvili o její poezii, inspiracích i nevšedním způsobu tvorby.
-
Kolem nás je pořád hodně krásného, říká básník Radek Štěpánek. Nová přírodní lyrika není jen deprese
Básník Radek Štěpánek vystudoval Environmentální studia na Masarykově univerzitě a mimo jiné stojí za edicí Klimax věnované environmentální literatuře nakladatelství Host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.