Buďte důkladní. Při úklidu lehce uniknou vaší pozornosti často používané věci – prkénka, kliky i ovladače

22. srpen 2023

Na co se při úklidu nejčastěji zapomíná? Jsou to například prkénka – ta plastová můžete mýt i v myčce. Ta dřevěná pravidelně posypte solí a vydrhněte kartáčkem.

Až jsou prkénka ideálně čistá, napusťte je jedlým olejem. Nejen že prokouknou, ale budou odolnější proti vlhkosti i mikroorganismům.

Dalším opomíjeným místem úklidu jsou kliky, vypínače a ovladače. Dotýkáme se jich velmi často, přesto nebo možná právě proto je velmi málo čistíme. Existují i speciální ubrousky k čištění. Ovladače můžete od prachu zkusit vysát vysavačem, jinak postačí vlhký hadřík s teplou vodou, do které jste přidali pár kapek citrónové šťávy.

Čistotu vyžaduje i náčiní, které používáte k očistě domácnosti – košťata, mopy, kartáče a utěrky. A ještě jeden tip: na mastný nábytek v kuchyni vyzraje teplá mýdlová voda s najemno nastrouhaným mýdlem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.