Brněnské počátky autora životopisných románů a rozhlasových her. Poslechněte si vzpomínky Františka Kožíka

6. duben 2024

Poslechněte si dosud nepublikované vzpomínky Františka Kožíka na práci v brněnském rozhlase, které z archivu Památníku národního písemnictví vybral a pro rozhlas připravil Přemysl Hnilička.

Je jen těžko k uvěření, že je v současnosti jméno romanopisce, dramatika a rozhlasového dramaturga Františka Kožíka již téměř zapomenuto. Některá jeho díla skončila zaváta zapomněním docela právem, některé romány by si pro změnu zasloužily reedici. František Kožík se zaměřoval především na životopisy. Zpracoval biografie Kryštofa Kolumba, Jana Amose Komenského či Leoše Janáčka.

Účinkuje: Zdeněk Bureš
Připravil: Přemysl Hnilička
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Režie: Radim Nejedlý

Rozhlasové vzpomínky, které vám předkládáme, vznikly v roce 1964. Snad jako soukromý pokus o záznam vlastních pamětí, snad jako příspěvek do oficiálního rozhlasového archívu nebo pro cyklus tiskovin Kapitoly z dějin Československého rozhlasu.

Kožíkovy rukopisné vzpomínky ležely v archivu několik desítek let zcela nepovšimnuty. Podařilo se nám je pro vás opět oživit. Poslouchejte rozhlasové vzpomínky Františka Kožíka čtyři týdny od publikace.

autor: Přemysl Hnilička
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.