Bez drátů a udržitelně. V budoucnu bychom mohli svítit s pomocí luciferázy mořského žahavce, tvrdí vědci z Brna
Žárovka je zařízení, které dokáže přeměnit elektrickou energii na světlo. Dokážeme ovšem tento revoluční vynález Thomase Alvy Edisona něčím nahradit? Vědci Martin Toul a Daniel Pluskal z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity se o to pokusili a objasnili, jak lze svítit s pomocí luciferázy mořského žahavce.
„Luciferáza je enzym, který katalyzuje přeměnu luciferinu. Je to vlastně palivo pro svícení a tím umožňuje mořskému žahavci využívat to palivo takovým způsobem, aby to bylo užitečné. Když si představíte žárovku, tak do ní musí přicházet energie, a to je malá organická molekula a té se říká luciferin. Potom je v té žárovce ještě něco, co tu energii žárovce dodá a dojde k přeměně na světlo,“ popisuje princip svícení Martin Toul.
„Žárovka budoucnosti by mohla fungovat na tom principu, že by byla naplněna mikroorganismy, třeba bakteriemi, které budou umět svítit stejně jako mořský žahavec. Ten má geneticky zakódováno to, že umí svítit a my dokážeme jeho geny přenést do jiných organismů, tím pádem je naučit takhle svítit. A to by byl výsledek toho výzkumu a dosáhli bychom principu udržitelnosti,“ vysvětlují oba vědci.
Co je to Renila fialová a co dalšího prozradili hosté Apetýtu v rozhovoru s Lucií Hostačnou? Poslechněte si rozhovor!
Související
-
Jeden úspěch vychází na deset neúspěchů. Ve vědě je důležitá trpělivost, shodují se brněnští vědci
„Věda je většinou složená z negativních střípků poznání, z nich se musíte poučit a pokračovat dál,“ říkají s úsměvem hosté Apetýtu Marcela Hortová Kohoutková a Jan Frič.
-
Program od brněnských výzkumníků předpovídá množství odpadu v Česku na několik let dopředu
Kolik odpadu občané a firmy v Česku vyprodukují v následujících 15 letech, dokáže předpovědět webová aplikace. Vytvořil ji tým výzkumníků z Vysokého učení technického.
-
Unikátnost elektronového mikroskopu? Prozkoumat vzorek a vrátit ho zpátky do přírody, říká vědec
„Elektronová mikroskopie je jízda! Přepisujeme učebnice biologie a chemie, letos se chystáme zveřejnit jeden z přelomových výsledků našich výzkumů,“ říká Vilém Neděla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.