Unikátnost elektronového mikroskopu? Prozkoumat vzorek a vrátit ho zpátky do přírody, říká vědec Neděla
„Elektronová mikroskopie je jízda! Přepisujeme učebnice biologie a chemie, letos se chystáme zveřejnit jeden z přelomových výsledků našich výzkumů,“ říká Vilém Neděla, který je vedoucím týmu Environmentální elektronové mikroskopie v Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR.
Čtěte také
Jihomoravská metropole má více než sedmdesátiletou tradici ve výrobě a vývoji elektronových mikroskopů. Brněnským celosvětovým unikátem je environmentální přístroj, se kterým pracuje zdejší odborný tým. „Náš elektronový mikroskop umožňuje pozorovat vzorky v přirozeném prostředí. Ten klasický má totiž uvnitř velmi nízký tlak, což je problém zejména pro biologické vzorky. Náš je speciální tím, že můžeme zkoumat vzorky v prostředí, které se mnohem víc blíží přirozeným podmínkám. Při klasickém zkoumání se vzorky musí sušit, fixovat, mrazit a pokovovat, pak je z toho krásný šperk, ale nemusí to být vždy úplně věrná realita přírody,“ popisuje Neděla.
Z Třebíče do Brna
V oboru působí přes dvacet let, i když původně mohla jeho životní cesta vést jiným směrem. „Narodil jsem se v Třebíči a vyučil se jako opravář elektroniky. Když jsem pak pracoval jako dělník v dukovanské elektrárně, rozhodl jsem studovat – dostal jsem se současně na tři vysoké školy a volba padla na Brno. Už během studia jsem si stavěl speciální elektronový mikroskop, ale na obhajobu to bylo málo. Tak jsem vymyslel detektor elektronů, který získal evropský i celosvětový patent. Teprve pak jsem napsal dizertační práci. Začátky byly těžké, museli jsme začínat od výkresů, dílen, od vývoje, ale hodně jsem se toho za tu dobu naučil. Je to práce, která vás musí bavit.“
Čtěte také
Výsledky jeho práce mají konkrétní dopady. „Zkoumáme například rostliny a jejich růstové hormony, což vede k tomu, aby lidstvo i do budoucna mělo dost jídla. Ve spolupráci s lékaři se zabýváme léčbou cukrovky – momentálně pracujeme na transplantacích pankreatu, to by mělo vést k úspěšné léčbě cukrovky. Zkoumáme i změny klimatu: třeba mořské aerosoly nebo arktický led. Našich spoluprací napříč obory je spousta a snažíme se o co nejpraktičtější využití,“ dodává Neděla.
Co objevili při zkoumání světa vířníků? Z čeho má Vilém Neděla v práci největší potěšení? Kdy se můžete i veřejnost podívat do speciálního elektronového mikroskopu? Poslechněte si v záznamu Apetýtu s Janou Kobylinskou.
Související
-
Klíště zvětšené až 600 tisíckrát ve 3D vidí jihočeští vědci díky novému mikroskopu
Vědci v Českých Budějovicích mohou jako první v republice získat trojrozměrné zobrazení klíšťat. Umožňuje jim to nejnovější elektronový mikroskop za více než 15 milionů.
-
Elektronové mikroskopy už umí detailně zobrazit bílkoviny. Na novince spolupracovali i vědci z Brna
Dřív bylo možné sledovat atomy například u kovů, nikoliv ale u proteinů. O přelomu v přesnosti zobrazování napsal časopis Nature.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.