Babské rady: Nepříjemný zápach z úst vyženete petrželkou, mátou nebo bazalkou
Svěží dech nemusí být vždy samozřejmostí. Co se zápachem z úst po konzumaci cibule nebo česneku?
Doporučuje se vypít sklenici mléka nebo rozkousat kousek zelené čerstvé petrželky. Samozřejmostí je potom dobrá hygiena ústní dutiny a doporučuje se i používání škrabky na jazyk – odstranění povlaku je dobrou prevencí svěžího dechu.
Pro čerstvý dech se obecně doporučuje pití zeleného čaje, žvýkání čerstvé máty nebo bazalky. Ta obsahují chlorofyl, který neutralizuje nežádoucí zápach. Rychle pomůže i konzumace kousku mrkve nebo citrusového ovoce, to podpoří tvorbu slin.
Zápach z úst může být i důsledkem užívání léků, každopádně nezapomínejte na pitný režim! Během dne pijte často neslazenou vodu – funguje pro hydrataci úst a účinně odplavuje zbytky jídla.
Související
-
Aloe vera dokáže divy! Hojí, osvěžuje dech a dodá šťávu vašim vlasům
Rostlinu s názvem aloe vera určitě znáte – pokud vás trápí nevzhledné modřiny, potírejte je několikrát denně šťávou z rostliny, nejlépe čerstvě přeříznutým listem.
-
Bakterie v ústech jsou důležité pro zdraví, připomínají vědci
O sběru bakterií v ústech, genech pro soužití hub a rostlin a o dědičnosti u nedonošených dětí. Debatují biologové Fatima Cvrčková a Petr Svoboda a herec Richard Trsťan.
-
Kateřina Cajthamlová: Čich bychom mohli mít jako psi, ale necvičíme ho
Vůně a pach jsou hodnoticí slova. Čichové kompetence jsou dané geneticky, věkem klesají. Ztráta čichu může souviset i s nemocemi. Je to náš nejlepší, nebo nejhorší smysl?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.