Že předpověď počasí nevyšla? Meteorolog má k dispozici více vstupů, uživatel aplikace jeden, vysvětluje Münster z ČHMÚ

3. listopad 2023

Český hydrometeorologický ústav vytvořil anonymní dotazník, pomocí kterého se snaží zjistit potřeby a přání veřejnosti ohledně formulací předpovědí počasí. Podle nich pak chce vylepšit nabízené služby. Cílem je odhalit, jaké formy předpovědi lidé preferují, jaké další informace by uvítali, případně jak vylepšit stávající aplikace a výstrahy.

Meteorology také zajímá, jak veřejnost chápe stávající předpovědi, jaké informace uživatelé vyhledávají nejčastěji a jak dostupná data využívají třeba při plánování svých aktivit. Dotazník je až do konce roku dostupný na webu.

„Zajímají nás potřeby každé osoby napříč spektrem veřejnosti, abychom pomohli porozumět předpovědi každému uživateli,“ říká vedoucí prognózního oddělení brněnské pobočky ČHMÚ Petr Münster. Důležitá je podle něj především osvěta o tom, jak předpověď počasí vzniká. A to zvlášť v době, kdy prakticky každý má v mobilu předpovědní aplikaci.

Tyto aplikace totiž nemusí být vždy zcela přesné, byť umožňují zvolit i konkrétní místo, a lidé jsou pak nespokojení. „Je to proto, že aplikace zobrazují jen jeden předpovědní model. Pro meteorologa jsou ale tato data při sestavování předpovědi pouze začátkem,“ říká Münster a dodává, že meteorolog jednomu modelu apriori nevěří a porovnává různé modely v kombinaci s aktuálním vývojem počasí a svými zkušenostmi. Teprve po vyhodnocení řady vstupních dat stanovuje vývoj počasí, který nastane nejpravděpodobněji.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.