Za loňské otravy zajíců a čápů jedem Stutox prozatím nepadly žádné pokuty

Za desítky otrávených zajíců jedem Stutox na Brněnsku nepadly zatím žádné pokuty, potvrdila to Česká inspekce životního prostředí i Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Právě ten v srpnu povolil aplikaci jedu plošným rozhozem.

Rozhodnutí ale několik dnů poté zrušilo ministerstvo zemědělství. To teď vyjednává spolu se státní správou o dalším boji se škůdcem. Mírná zima totiž počty hrabošů nesnížila a zemědělci se proto obávají dalších škod.

„Žádnou pokutu inspekce neudělila. Vedeno je pouze jedno přestupkové řízení na Olomoucku, a to za úhyn křečka, který je zvláště chráněným druhem,“ upřesňuje Radka Nastoupilová z České inspekce životního prostředí. Inspekce se mimo jiné zabývala úhyny čápů na Opavsku. Pokuty nepadly ani za úhyny desítek zajíců a několika bažantů na Brněnsku.

Čtěte také

„Místo úhynu totiž nemusí být místem pozření Stutoxu, tedy jedu. Stejně tak se těžko dohledává a zjišťuje osoba, která ten konkrétní jed na dané konkrétní pole nasypala,“ pokračuje Nastoupilová.

Ministerstvo zemědělství v těchto týdnech dokončuje plány na boj s hrabošem. Společně s rezortem životního prostředí uvažují o opětovném mimořádném povolení plošného rozhozu jedu Stutox na polích. Detaily ale ministr zemědělství Miroslav Toman neřekl. „Myslím si, že je potřeba to zvážit na odborné úrovni. Dohodnout se s ministerstvem životního a s dalšími hráči a podle toho teprve rozhodnou o nějakých variantách.“

Čtěte také

Závěry jednání chce Miroslav Toman zveřejnit na přelomu února a března. Čekají na ně také někteří zemědělci, kteří po větším využití Stutoxu volali od loňského léta. „Bylo by ale dobré, aby už v době setí věděli, že mají šanci proti přemnožení hraboše bránit bezpečným a účinným prostředkem,“ říká mluvčí Zemědělského svazu České republiky Vladimír Pícha.

Obavy o letošní úrodu umocňují také výsledky pozorování hraboší populace. Počty hlodavců jsou teď  v zimě až šestkrát vyšší, než v předchozích letech. „Od prvního ledna bylo provedeno na 320 pozorování, z nichž 60 % přesahuje práh škodlivosti. Na 18 % dosahují výskyty extrémních hodnot. Díky výjimečné situaci budeme průzkum výskytu provádět celé předjaří,“ přibližuje Ivana Kršková z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Populaci může v dalších týdnech snížit holomráz nebo silné deště, které by zaplavily hraboší nory. S bojem teď podle zemědělců nemůže pomoct ani Stutox. Jed se ve vlhku velmi snadno rozpouští.

autor: tip
Spustit audio

Související