Za loňské otravy zajíců a čápů jedem Stutox prozatím nepadly žádné pokuty
Za desítky otrávených zajíců jedem Stutox na Brněnsku nepadly zatím žádné pokuty, potvrdila to Česká inspekce životního prostředí i Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Právě ten v srpnu povolil aplikaci jedu plošným rozhozem.
Rozhodnutí ale několik dnů poté zrušilo ministerstvo zemědělství. To teď vyjednává spolu se státní správou o dalším boji se škůdcem. Mírná zima totiž počty hrabošů nesnížila a zemědělci se proto obávají dalších škod.
„Žádnou pokutu inspekce neudělila. Vedeno je pouze jedno přestupkové řízení na Olomoucku, a to za úhyn křečka, který je zvláště chráněným druhem,“ upřesňuje Radka Nastoupilová z České inspekce životního prostředí. Inspekce se mimo jiné zabývala úhyny čápů na Opavsku. Pokuty nepadly ani za úhyny desítek zajíců a několika bažantů na Brněnsku.
Čtěte také
„Místo úhynu totiž nemusí být místem pozření Stutoxu, tedy jedu. Stejně tak se těžko dohledává a zjišťuje osoba, která ten konkrétní jed na dané konkrétní pole nasypala,“ pokračuje Nastoupilová.
Ministerstvo zemědělství v těchto týdnech dokončuje plány na boj s hrabošem. Společně s rezortem životního prostředí uvažují o opětovném mimořádném povolení plošného rozhozu jedu Stutox na polích. Detaily ale ministr zemědělství Miroslav Toman neřekl. „Myslím si, že je potřeba to zvážit na odborné úrovni. Dohodnout se s ministerstvem životního a s dalšími hráči a podle toho teprve rozhodnou o nějakých variantách.“
Čtěte také
Závěry jednání chce Miroslav Toman zveřejnit na přelomu února a března. Čekají na ně také někteří zemědělci, kteří po větším využití Stutoxu volali od loňského léta. „Bylo by ale dobré, aby už v době setí věděli, že mají šanci proti přemnožení hraboše bránit bezpečným a účinným prostředkem,“ říká mluvčí Zemědělského svazu České republiky Vladimír Pícha.
Obavy o letošní úrodu umocňují také výsledky pozorování hraboší populace. Počty hlodavců jsou teď v zimě až šestkrát vyšší, než v předchozích letech. „Od prvního ledna bylo provedeno na 320 pozorování, z nichž 60 % přesahuje práh škodlivosti. Na 18 % dosahují výskyty extrémních hodnot. Díky výjimečné situaci budeme průzkum výskytu provádět celé předjaří,“ přibližuje Ivana Kršková z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.
Populaci může v dalších týdnech snížit holomráz nebo silné deště, které by zaplavily hraboší nory. S bojem teď podle zemědělců nemůže pomoct ani Stutox. Jed se ve vlhku velmi snadno rozpouští.
Související
-
„Jsme zoufalí, když to vidíme.“ Způsobili hraboši letos větší škody na úrodě než sucho?
Letošní úrodu podle zemědělců výrazně ovlivnil hraboš polní. Podle některých sedláků jsou následky přemnožení hraboše dokonce větší než vliv sucha.
-
Podobnou kalamitu vinaři nepamatují. Hraboši se z polí stahují do vinic, kde hledají potravu
Přemnožení hraboši na jihu Moravy škodí nejen na polích ale také ve vinicích. Mezi keři révy vinné hledají potravu, okusují listy, kořeny a chutnají jim i hrozny.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Záplavy v Moravskoslezském kraji mají tři oběti. Jedna je z Krasovky, dvě našli hasiči v Krnově
-
PŘEHLED KRAJŮ: Voda se z horních toků přesouvá do nižších poloh. Jaká je situace ve vašem regionu?
-
Ať se to udělá teď, říká starosta Hejnic. Lidé na volby nebudou mít myšlenky, oponují v Přívoze
-
Čtyři dobrovolné hasiče zachraňoval vrtulník. Na zaplavené silnici se s nimi převrátila tatra