Vzpomínka na Zdenu Jelínkovou: Před sto lety se narodila žena, díky které tančí celá Morava
Přesně sto let uplynulo v pondělí 30. března 2020 od narození významné etnochoreoložky, pedagožky a tanečnice Zdenky Jelínkové.
Rodačka z Velké nad Veličkou měla tanec v krvi. Právě prostředí tradicemi protkaného Horňácka, ve kterém vyrůstala ji přivedlo k její celoživotní lásce – k lidové kultuře. Její zájem o pohyb a fyzická zdatnost jí nasměrovala přímo k tanci.
V roce 1942 absolvovala brněnský učitelský ústav s aprobací pro výuku češtiny, němčiny a tělocviku. Učila například na školách v Lipově, Nové Lhotě nebo Ochozu u Brna. Učitelskou kariéru ukončila v roce 1950 v Třebíči. Poté již nastoupila do Státního ústavu pro lidovou píseň v Brně (dnes Etnologický ústav Akademie věd ČR), kde působila nepřetržitě až do roku 1980.
Její sběratelská a badatelská činnost byla zaměřena na Slovácko, Valašsko, Lašsko, Slezsko, Horácko a přechodové oblasti – hanácké Slovácko, luhačovské Zálesí, hostýnské Záhoří nebo valašsko-lašské pomezí. Příbuznými typy tanců se zabývala také na Lužici, na polské straně Těšínska, Oravy a také u jugoslávských Čechů.
Velkým počtem metodických prací, článků o souborech lidových písní a tanců se řadí mezi národopisce, kteří formovali folklorismus. Její rozsáhlé dílo tvoří základ nejen pro taneční repertoár většiny souborů na Moravě, ale také pro další etnochoreologické bádání.
V našem pořadu byla použita nahrávka hlasu Zdeny Jelínkové, za její poskytnutí děkujeme panu Milanu Zelinkovi.
Související
-
Vzpomínka na Fanoše Mikuleckého: Vínečko bílé nechybí u žádné besedy u cimbálu
Vínečko bílé – kdo by dnes neznal tuto „národní“ písničku? Snad žádná beseda u cimbálu se bez ní dnes neobejde.
-
Zapojte se do folklórní výzvy! Pošlete nám vaše nahrávky a v dubnu je uslyšíte v rozhlasovém éteru
Všichni momentálně procházíme novou a neznámou situací. Ale už teď je jasné, že živá kultura přežije a lidová muzika také.
-
V rytmu tance gúlaná. Od narození sběratele lidových písní Františka Bartoše uplynulo 183 let
František Bartoš se stal průvodcem nejen našim pořadem, ale také svým rodným krajem. Z knihy Lid a národ čte Marie Hvozdecká v rytmu tance gúlaná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...