Vstup do jeskyně je pro mě běžná věc, když jde ale o objev, adrenalin se vyplaví, přiznává jeskyňář
Petr Kučera patří k dlouholetým členům České speleologické společnosti a věnuje se také historii – zejména ve Speleohistorickém klubu v Brně. Je zapáleným sběratelem odznáčků, ale vlastní také početnou sbírku hornických lamp. „Jeskyňářství je můj celoživotní koníček, profesionálně bych to dělat nechtěl, přestalo by mě to bavit,“ přemýšlí Kučera. Jaké poklady obsahuje jeho hornická sbírka? Na jaké objevy narazili jeho kolegové z klubu?
Související
-
Kdyby Amatérskou jeskyni objevil Absolon, ztratila by kouzlo nedotčené přírody, myslí si jeskyňář
„Jeskyňaření je v podstatě taková dětská hra – proniknou tam, kde nikdy nikdo nebyl,“ říká s úsměvem amatérský jeskyňář Bohuslav Koutecký.
-
Do dómu Za záclonou musíte jen v ponožkách, je tam krásná výzdoba, říká speleolog Šenkýř
Nedaleko propasti Macocha byly v roce 2021 objeveny nové prostory, speleologové našli čtyři velké dómy. Převratný objev přišel do studia podrobně představit Michal Šenkýř.
-
Film o Moravském krasu je můj sen! Natočit místa, která jinak člověk neuvidí, přeje si filmař Kuna
„Sním o tom, že prolezu všechny krasové úžiny, do kterých se teď nevejdu,“ směje se filmař, cestovatel a muzikant Viktor Kuna.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.