Vodojemy na Žlutém kopci jsou evropským unikátem, vidět je na fotce nestačí, myslí si Aleš Svoboda
Přezdívá se mu Krtek nebo brněnský Indiana Jones. „Když jdu po ulici, tak vím, co je dole pod zemí,“ směje se znalec brněnského podzemí Aleš Svoboda.
Do podzemí se Aleš Svoboda poprvé podíval jako zaměstnanec projekční kanceláře: „Byl jsem tehdy elév a v podzemí bylo potřeba popsat stávající konstrukce. A to nikdo nechtěl dělat! Představoval jsem si, že se stanu slavným architektem a budu projektovat velké stavby a místo toho mě poslali pracovat do sklepa. To mi zůstalo do dneška,“ říká s úsměvem.
Čtěte také
Tajemství vodojemů i sklepů
Vodojemy na Žlutém kopci z druhé poloviny 19. století se dnes těší oblibě návštěvníků. „Vodojemy jsou evropským unikátem a vidět je na fotce nestačí. Všechny moje knížky vznikaly tím, jak jsme dělali nové objevy. Chtěl jsem psaní na chvíli opustit, ale už mám materiál nejméně na další dvě,“ popisuje Svoboda.
Nedávné archeologické nálezy spojené s rekonstrukcí Moravského náměstí přinesly překvapivá zjištění. „Přípravy jsem sledoval od začátku, jenže pak už jsem začínal být nervózní, protože se vůbec nemluvilo a průzkumu podzemí. Věděl jsem téměř jistě, že v místech, kde kdysi stával Německý dům, musí být i sklepy. Ty jsme nakonec objevili – jsou to obrovské prostory! Mezi trávníkem nahoře a jejich klenbami byly jen necelé dva metry,“ vysvětluje Aleš Svoboda.
Související
-
Místo peněz pověsti. Mincmistrovským sklepem projede ohnivý kůň, Švédové v podzemí zkusí dobýt Brno
Mincmistrovský sklep je od ledna zavřený. A tak místo přes deset let staré výstavy o výrobě peněz vzniká interaktivní přehlídka brněnských pověstí a třicetileté války.
-
Podzemí je tajemné, proto přitahuje, myslí si odborník na brněnské podzemí Aleš Svoboda
Aleš Svoboda už více než tři desítky let zkoumá a propaguje brněnské podzemí. A píše o něm také knihy.
-
Brněnské podzemí od Aleše Svobody. Dokument o turistické atrakci evropského významu
Brněnské podzemí znali Brňané řadu let jen z legend. O jeho průzkum neměl nikdo vážný zájem, dokud v propadu země pod tramvajovou zastávkou nezmizela žena.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.