Víte, proč se Brnu říkalo „moravský Manchester“? Zeptejte se Kateřiny Tučkové

29. leden 2015

Moravský Manchester je výraz, který znají i ti, kteří v Brně nežijí a nevidí každodenně trosky, jež z této slávy zbyly.

Ale ani většina Brňanů dnes už asi neví, že látky ze zdejších textilek zaplavovaly v 19. století doslova celý svět a bouřlivý průmyslový rozmach proměnil město v sebevědomé a moderní centrum. Slavné vily, nádraží, ulice a parky a koneckonců i brněnský hantec, to vše vznikalo v souvislosti s rozvojem textilnictví.

Odvrácenou stranou tohoto vzmachu však byly stávky zbídačených dělníků, sociální problémy a sirotčince plné dětí pracujících od rozbřesku do noci v prachu a hukotu tkalcovských strojů.

To vše připomíná výstava Brno - moravský Manchester, kterou je možné vidět do 12. dubna 2015 v Moravské galerii. Redaktorku Alenu Blažejovskou výstavou provedli - vedle Kateřiny Tučkové - také kurátoři Andrea Březinová a Tomáš Zapletal.

U příležitosti výstavy vznikla i kniha Fabrika, jejíž beletristickou část napsala právě spisovatelka Kateřina Tučková.

Příběh pěti generací rodu Johanna Heinricha Offermanna, který do Brna přišel v roce 1776 jako chudý vlnařský odborník a stal se jedním z nejvýznamnějších textilních baronů.

Ve strhujícím vylíčení rodinné historie se odráží i celá 250 let trvající minulost moravského Manchesteru.

Desetidílná rozhlasová adaptace, kterou připravila sama autorka, se soustřeďuje především na život Karla Offermanna a je přitažlivá jak objevnými historickými fakty a souvislostmi, tak i úvahovými pasážemi autorky.

Režisér Zdeněk Kozák obsadil do hlavních rolí seriálu Janu Štvrteckou a Michala Bumbálka.

Četbu vysíláme v Zelném rynku od 31. ledna a každý díl bude na našem webu k poslechu vždy po dobu jednoho týdne.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?