Víte, proč se Brnu říkalo „moravský Manchester“? Zeptejte se Kateřiny Tučkové

29. leden 2015

Moravský Manchester je výraz, který znají i ti, kteří v Brně nežijí a nevidí každodenně trosky, jež z této slávy zbyly.

Ale ani většina Brňanů dnes už asi neví, že látky ze zdejších textilek zaplavovaly v 19. století doslova celý svět a bouřlivý průmyslový rozmach proměnil město v sebevědomé a moderní centrum. Slavné vily, nádraží, ulice a parky a koneckonců i brněnský hantec, to vše vznikalo v souvislosti s rozvojem textilnictví.

Odvrácenou stranou tohoto vzmachu však byly stávky zbídačených dělníků, sociální problémy a sirotčince plné dětí pracujících od rozbřesku do noci v prachu a hukotu tkalcovských strojů.

To vše připomíná výstava Brno - moravský Manchester, kterou je možné vidět do 12. dubna 2015 v Moravské galerii. Redaktorku Alenu Blažejovskou výstavou provedli - vedle Kateřiny Tučkové - také kurátoři Andrea Březinová a Tomáš Zapletal.

U příležitosti výstavy vznikla i kniha Fabrika, jejíž beletristickou část napsala právě spisovatelka Kateřina Tučková.

Příběh pěti generací rodu Johanna Heinricha Offermanna, který do Brna přišel v roce 1776 jako chudý vlnařský odborník a stal se jedním z nejvýznamnějších textilních baronů.

Ve strhujícím vylíčení rodinné historie se odráží i celá 250 let trvající minulost moravského Manchesteru.

Desetidílná rozhlasová adaptace, kterou připravila sama autorka, se soustřeďuje především na život Karla Offermanna a je přitažlivá jak objevnými historickými fakty a souvislostmi, tak i úvahovými pasážemi autorky.

Režisér Zdeněk Kozák obsadil do hlavních rolí seriálu Janu Štvrteckou a Michala Bumbálka.

Četbu vysíláme v Zelném rynku od 31. ledna a každý díl bude na našem webu k poslechu vždy po dobu jednoho týdne.

Spustit audio