Víra v lidi i vlastní uzdravení. Film Černobyl na kolečkách vypráví o expedici vozíčkáře Honzy Duška

9. květen 2022

Režisérka Eva Toulová, průvodce poutníků Petr Hirsch a vozíčkář Honza Dušek se společně s týmem vydali na cestu do ukrajinského Černobylu. Během putování natočili film Černobyl na kolečkách.

Petr Hirsch a Eva Toulová

Dokumentární film Camino na kolečkách měl premiéru v roce 2017. „Od té doby jsme s Honzou Duškem absolvovali asi 130 besed, spoustu projekcí, výstav. Tři roky jsme tím naplno žili,“ popisuje Petr Hirsch, jak vedla cesta k dalšímu filmu. „Honza dlouho mluvil o Aljašce, že by tam chtěl vyrazit. Nápad se mi líbil, ale zjistili jsme, že by to bylo technicky neproveditelné. Jsou tam močály a bažiny, což není ideální terén pro vozík,“ dodává Eva Toulová.

„Na přelomu let 2019/2020 začal Honza mluvit o Černobylu. Paralela mrtvé a zpustošené krajiny a jeho nemoci, která pustoší jeho tělo (Dušek trpí roztroušenou sklerózou, pozn. red), v něm probudila zájem. Plánování cesty pak hodně ovlivnila pandemie koronaviru a lockdowny.“

Podařilo se skupince poutníků pokořit nejvyšší horu Ukrajiny? Kam má dobroduh Honza Dušek namířeno příště? Řeč bude také o krajině, která vstává z popela i o neutuchající víře v uzdravení. Poslechněte si celý rozhovor Jarky Vykoupilové!

autoři: Jarka Vykoupilová , lop
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.