Vinař Martin Vajčner se vzdal podpory moderní techniky a hrozny šlape nohama

10. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Martin Vajčner, specialista na vinnou révu
0:00
/
0:00

Vinař Martin Vajčner obdělává své vinohrady přesně podle dávných tradic, nepoužívá například mlýnkoodzrňovač a hrozny šlape nohama.

Projde mu rukama skutečně každý hrozen z jeho vinice? Co přináší vínu několikaměsíční zrání v hliněných kvevri nádobách, které si podle starých amfor nechal vyrobit? Jaké je jeho osobní vinařské motto a jak odhaduje kvalitu letošní úrody?

Kvevri je objemná keramická nádoba podobná amfoře, která se používá v Gruzii k výrobě vína tzv. kachetinskou metodou. V roce 2013 byl tradiční gruzínský způsob výroby vína zapsán UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva.

autor: Jarka Vykoupilová | zdroj:
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...