VIDEO: Na živú notečku se představila cimbálová muzika Vinár z Veletin
V říjnovém vydání koncertního speciálu Moravské noty Na živú notečku se brněnským rozhlasovým studiem rozezněly tóny cimbálové muziky Vinár z Veletin.
Muzika vznikla na počátku tohoto milénia, přesněji v roce 2001. Transformovala se z bývalých členů cimbálové muziky souboru Vlčnovjan. Doplněna o další nové členy působí ve vedlejších Veletinách, na rozhraní Uherskohradišťska a Uherskobrodska, právě pod názvem CM Vinár, odvozeném nikoliv od vinné révy, ale podle místního označení jablka – jaderničky moravské.
Každoročně se účastní místních hodů, fašanku a dalších tradičních zvykoslovných událostí a kulturně společenských akcí v regionu i po celé republice. Kapela je rovněž hudební oporou dětského folklorního souboru Veleťánek. V repertoáru Vináru najdeme písně všech slováckých i některých slovenských folklorních regionů. Jeho pevný základ však tvoří především písně Uherskobrodska a Uherskohradišťska, i blízkých Moravských Kopanic a moravsko-slovenského pomezí.
V současné době tvoří muziku sedm kmenových muzikantů. Ti se také v plné sestavě představí ve středečním přímém přenosu. Vedle pěveckých projevů členů kapely zazpívají též dvě sólistky muziky: Petra Dovrtělová a Amálka Koníčková, pravidelná účastnice dětských regionálních přehlídek lidového zpěvu.
Související
-
VIDEO: Na živú notečku zahrála Cimbálová muzika Klobučan
Po prázdninové pauze se na rozhlasové stanice Český rozhlas Brno a Český rozhlas Zlín opět vrací koncertní speciál pořadu Na moravskou notu: NA ŽIVÚ NOTEČKU.
-
VIDEO: Květnová notečka představila tři dětské cimbálové muziky
Malí muzikanti ze Základní umělecké školy Veselí nad Moravou předvedli své umění v cyklu Na živú notečku.
-
VIDEO: Podívejte se na koncert Strážničanu
Národní ústav lidové kultury ve Strážnici hostil další z cyklu koncertů a přímých přenosů Českého rozhlasu Brno a Českého rozhlasu Zlín.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.