Vést středisko volného času v Lužánkách byla pro Milana Appela práce snů

27. červenec 2021

Osobnost Jihomoravského kraje roku 2020 – to je muž, který 30 let vedl největší středisko volného času v České republice – brněnské Lužánky.

Když po revoluci začal Milan Appel řídit centrum volného času v Lužánkách, ani ve snu by ho nenapadlo, že tam zakotví na dlouhých a krásných třicet let. Nedávno za svou celoživotní aktivitu dostal cenu Jihomoravského kraje.

„Hodně jsem si ty tábory, kam jsem jezdil jako malý kluk, užíval. Rád vzpomínám na noční hlídky nebo třeba na služby v kuchyni. Nepamatuji si soutěže a výsledky, vybaví se mi spíš pocity a dojmy. Byl bych rád, kdyby to tak měly i děcka, kterým se dnes věnují mí následovníci,“ říká Milan Appel.

Značnou část dospělého života prožil v oddílech a mezi mladými lidmi, a proto se mu prý podařilo si v sobě uchovat duše malého kluka i v pozdějším věku. Když nastupoval do funkce ředitele, tak ho kolegové neoslovovali ‚pane řediteli‘, ale říkali mu Mikin. „Ta trampská přezdívka je vlastně součástí mé identity.“

Jak sám říká, po roce 1989 měl v Lužánkách lidi, kteří měli dobré nápady – stačilo jim dát prostor, aby je mohli realizovat. „Chodili se mnou s nápady a nebáli se je prosazovat, možná i kvůli tomu, že mi nemuseli říkat ‚pane řediteli‘.

Kde se rodí nápady pro lužánecké kroužky? A jak přišel na myšlenku, že bude pořádat tábory pro rodiče s malými dětmi? Poslechněte si v rozhovoru Lucie Hostačné.

Spustit audio

Související