Vědci z Vysokého učení technického v Brně chtějí čistit spaliny z továren pomocí mikroskopických řas
Vědci z Vysokého učení technického v Brně a centra CzechGlobe (Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR) chtějí čistit spaliny z továren pomocí mikroskopických řas. Takzvaný bioreaktor aktuálně představují na Mezinárodním strojírenském veletrhu na brněnském výstavišti. Oxid uhličitý, který by jinak unikal do ovzduší, dokážou řasy spotřebovat. Díky fotosyntéze uvolňují kyslík a rostou. Vědci proto hledají možnosti, jak řasy dál v průmyslu využívat.
„Máme před sebou bioreaktor, ve kterém kultivujeme řasu – to je ta zelená barva. Využíváme mikrořasy, takže nejsou okem viditelné.“ Pavel Lošák z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně vysvětluje princip bioreaktoru. Bublinky, které skleněnými trubicemi proudí, jsou oxid uhličitý. Tento skleníkový plyn, který mimo jiné podle vědců způsobuje globální oteplování, se uvolňuje například při spalování v továrnách.
„Ty podniky mají tuny oxidu uhličitého, za které platí, protože to je emisní plyn. My to potřebujeme pro kultivaci mikrořas. Bylo by úžasné, kdybychom našli nějaké řešení, přidanou hodnotu řas – kdybychom je vyprodukovali v podstatě zdarma, něco smysluplného z nich vyrobili.“ V jakém odvětví průmyslu by se takto vyprodukované řasy mohli uchytit, vědci teprve zjišťují.
„Oslovili jsme i jednu českou obuvnickou firmu, je to ještě čerstvé, takže nemáme reakci. Dále jsme oslovili Fakultu chemickou na Vysokém učení technickém – mají nějaké nápady, takže bychom v prosinci chtěli podat společný projekt a tuhle aplikaci spolu řešit.“ Na čem přesně chce Pavel Lošák a jeho kolegové spolupracovat, ale neprozradil. Řasy vypěstované v bioreaktoru by ale podle něj bylo možné využít třeba jako příměs do gumových podrážek, stavebních materiálů nebo potravinových doplňků.
Související
-
Bioinženýři z Vysokého učení technického dokážou vytisknout živé části tkání nebo cév
Vytvořit část tkáně nebo cévy můžou nově bioinženýři z Vysokého učení technického na speciální 3D tiskárně. Ta pracuje s takzvaným bioinkoustem, který obsahuje živé buňky.
-
Virtuální realita jako forma psychoterapie. Na Vysokém učení technickém vyvíjí speciální program
Léčbu sociální fóbie nebo posttraumatické stresové poruchy by pacientům mohla ulehčit virtuální realita. Program pro terapeuty vyvíjí na Vysokém učení technickém v Brně.
-
Likviduje škůdce, odhalí nákazu. Brněnští vědci se podílejí na vývoji robota pro zemědělce
Nový typ robota vyvíjejí vědci z brněnské Mendelovy univerzity. Pomáhat by měl hlavně zemědělcům.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
PŘEHLED KRAJŮ: Voda se z horních toků přesouvá do nižších poloh. Jaká je situace ve vašem regionu?
-
Čtyři dobrovolné hasiče zachraňoval vrtulník. Na zaplavené silnici se s nimi převrátila tatra
-
Odložení voleb je nerealistické, říká právník Preuss. Vláda by musela vyhlásit stav nouze a prosadit zákon
-
Ostrava dopravně kolabuje. V pondělí to bude opravdu nejkritičtější, říká primátor Dohnal