Vědci z Mendelovy univerzity vyvíjí speciální dron pro zemědělce. Pomáhat by mohl třeba při senoseči

Zefektivnit třeba hledání mláďat v poli při senoseči by mohl multifunkční dron, který vyvíjí na Mendelově univerzitě v Brně. Zařízení v sobě může nést různé typy kamer nebo laserová čidla. Ty pak – podle potřeby zemědělce – umí malý letoun sám vyměnit. A to přímo v terénu ve speciální dokovací stanici na střeše traktoru.

„Dvě hlavní části, vrchní a spodní rám, potom jsou tu ramena, na nich jsou připojeny motory,“ popisuje jednotlivé části konstrukce dronu Jan Frydrych z Mendelovy univerzity. Celý letoun, který je velký zhruba jako lidská dlaň, by měl ulehčit práci zemědělcům v terénu.

Srnče schoulené ve vysoké trávě - takový obrázek se často nabízí při senosečích

„Dron může mít několik funkcí. Nesl by termokameru, proskenoval by prostor, zjistil, kde se srnčata nacházejí. V současné době pole buď procházejí myslivci, nebo dobrovolníci. Nebo zde musí být pilot s dronem. To znamená další člověk, který to pole musí prolétnout, určit, kde jsou srnčata a někomu dalšímu říct, aby je vynesl,“ pokračuje Frydrych.

Kromě toho může dron nést i laserová čidla nebo obyčejnou kameru. „Pokud by měl obyčejnou kameru, mohl by zemědělci pomáhat najít nejideálnější trasu při přejezdech zemědělské techniky. To znamená, že by se snížily přejezdy, snížila by se spotřeba paliva.“

Jak to má fungovat?

Dron by byl umístěný na střeše traktoru, kde by se i dobíjel přes solární panely. Jak by to vypadalo v praxi, ukazuje Jan Frydrych na počítačové animaci: „Došlo by ke zvolení příslušenství, které by se mělo připojit k samotnému letounu. Odtud by pojízdné čelisti, které se pohybují lineárním vedením, přemístily zařízení k dronu, kde by došlo k připojení a k pevnému zafixování. A v této fázi už jenom stačí vzlétnout.“

Celá konstrukce vznikla přímo ve školní laboratoři na 3D tiskárně. Při její výrobě používal Frydrych recyklovaný plast. „Návrh dronu slouží k tomu, aby snížil dopad na životní prostředí, jak z té zemědělské stránky, tak i z té výrobní. Výhoda v 3D tisku je taková, že pokud nějaká součást nesedí do sebe nebo nevyhovuje, je možné ji přemodelovat v počítači. Tiskli jsme to několikrát a zjišťovali, jestli to funguje, zda to vydrží a nerozpadá se to.“

Dron ještě není funkční, v následujícím roce chtějí vědci pracovat na dalším vývoji k jeho zprovoznění. Ten by pak mohli začít testovat se zemědělci v terénu.

autor: Barbora Kroutilíková
Spustit audio

Související