Ve Starovičkách začala sklizeň levandule

levandule ve Starovičkách

Nemusíte jezdit do prosluněné Provence, abyste obdivovali lány vonící levandule. V tomto případě vám postačí pouze jízdenka v rámci IDS JMK. Ve Starovičkách na Břeclavsku už díky předčasnému létu probíhá sklizeň.

Teprve v tomhle období, tedy přelom června a července bychom začali sbírat levanduli lékařskou, ale už ji máme posbíranou, takže je to o 14 dní uspíšené,“ říká majitel farmy Stanislav Bíza.

Techniku sklizně vysvětluje následovně: „S elektrickými strojky se to sklidí rychle a ani se tolik nepoškozuje keř, kdy musíte nůžkami cvakat několikrát. Tyto elektrické to jsou schopny udělat na dva pohyby.“

Levandule ve Starovičkách

Levandule tu kvete na 3,5 hektarech půdy, přičemž pole je rozděleno na dvě části“, popisuje Bíza. Najdete tu levanduli lékařskou, jejíž sklizeň právě probíhá a taky lavandin, odrůdu grosso. Právě lavandin tvoří ony velké keře, které známe z levandulových polí jižní Francie.

Sklizeň levandule ve Starovičkách potrvá ještě asi 14 dní. Provoz v chráněné dílně ale neutichne po celý rok. Zdejší pracovnice zpracovávají levanduli na několik způsobů. Vyrábějí například polštářky, mýdla, svíčky či sirupy.

Spustit audio

Související