Valaška baví už téměř 60 let. V Seriálu dechových hudeb zahrála valašské písně i světové evergreeny

7. listopad 2023

Kyjovský koncert dechové hudby Valaška v Seriálu dechových hudeb byl sice poznamenaný tím, že si její kapelník zlomil ruku, ale ani to Valašku nezastavilo!

Kapela zahrála v trochu jiném obsazení, ale i tak na vysoké úrovni. Díky ní vystupovala historicky v celé řadě rozhlasových i televizních pořadů a má za sebou mnoho úspěchů včetně umístění „na bedně“ v soutěžích jako Zlatá křídlovka nebo mikulovský Zlatý hrozen. Pro kapelu píše zejména Václav Maňas mladší. I díky němu má kapela natočeno už přes deset desek.

Valaška spatřila světlo reflektorů kulturních sálů poprvé v roce 1966. Od té doby se vystřídala v kapele řada muzikantů. Dnes ji vede Jaroslav Baloušek, který má ovšem kvůli zlomené ruce v tuto chvíli pozici nehrajícího kapitána. I tak ho ale na videu uvidíte – bude totiž mluvit o úspěších kapely a místech, kde všude reprezentovala valašskou kulturu.

autor: Jiří Kokmotos

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.