Podzimní vydání Seriálu dechových hudeb: V Hodoníně zahrála strážnická Svárovanka

3. říjen 2023

Svárovanka navazuje na tradici dechových hudeb ve Strážnici. Sama vznikla v roce 1987 a dnes patří k základu slavností a zábav ve Strážnici i okolí.

Kořeny dnešní dechové hudby začaly vznikat kolem roku 1977 ve strážnické lidové škole umění, kde tehdejší učitel Jiří Pimek založil dětskou dechovku. Až v roce 1986, tedy téměř po 100 letech od doby původního vzniku strážnické dechovky se stabilizuje kapela, která spolu se svým učitelem Pimkem a ředitelem školy Jaroslavem Čajkou, shromažďuje mladé muzikanty ze Strážnice a okolí.

Svárovanka se v 90. letech rozjela do Holandska, Belgie, Německa. Úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Kapela uspěla i v Českém rozhlase Brno s písní Jaroslava Vinklárka s názvem Večer, která zvítězila v dechovkovém pořadu Všech 9. V roce 2000 získala Svárovanka pro sebe doposud největší úspěch v účasti populární soutěže Polkafest.

Podívejte na záznam koncertu dechové hudby Svárovanka, který se uskutečnil 5. října 2023 v hodonínském Domě kultury.

autor: Jiří Kokmotos

Související

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...