V Petrkově u kamen: vzpomínky Daniela a Jiřího Reynkových

27. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří a Daniel Reynkovi

Český básník, překladatel a výtvarník Bohuslav Reynek a francouzská básnířka Suzanne Renaud měli dva syny – Daniela a Jiřího.

Oba žili se svými rodiči zpočátku střídavě v Grenoblu ve Francii a v Petrkově na Českomoravské vrchovině. Bratři jí říkali „mrchovina“ – kvůli tuhým zimám a nelehkému osudu, který následkem politických dějin prožívala pak z donucení už jen v Petrkově celá rodina. Po smrti obou rodičů zůstali bratři na rodovém statku-zámečku poblíž Havlíčkova Brodu sami.

Daniel se oženil s Květou Medovou, se kterou měl dvě děti – syna Michaela a dceru Veroniku. Když Květa zemřela a děti odrostly, žili Daník a Jirka – jak jim přátelé říkali – v Petrkově svorně až do smrti spolu.

Životopisy

Daniel Reynek (9. června 1928 – 23. září 2014) v průběhu života pracoval jako šofér u Pozemních staveb. Ale už v mládí se svým otcem se věnoval výtvarné činnosti. Časem se prosadil vlastní technikou fotografické montáže. Své fotografie vystavoval i publikoval knižně a formou kalendářů.

Jiří Reynek (5. července 1929 – 15. října 2014) pracoval jako krmič prasat v JZD Lípa. Ale protože uměl výborně francouzsky a měl cit pro jazyk, stejně jako pro poezii i příběh, působil také jako překladatel.

Přeložil množství próz Henriho Pourrata (Poklady z Auvergne, O řeřavých očích, O Půlpánovi a jiné příběhy, O Píšťalce a jiné příhody), za překlad Pourratova románu Kašpar z hor získal i literární ocenění.

V Petrkově u kamen

Do češtiny převedl také Román zajícův od Francise Jammese, poetickou prózu Jeana Giona Muž, který sázel stromy a další a další. Pracoval kromě toho jako kostelník ve Svatém Kříži nedaleko Petrkova.

Publicista Aleš Palán připravil s oběma bratry knihu Kdo chodí tmami, kterou vydalo nakladatelství Torst.

Rozhlasový cyklus U kamen v Petrkově natočila redaktorka Alena Blažejovská s oběma bratry v roce 2003.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...