V kůži Jana Lucemburského. Jaké to je být králem Znojemského historického vinobraní? Prozradí Miroslav Hrabě

7. září 2022

Herec Miroslav Hrabě si pravidelně v září osedlá koně a obleče kostým krále Znojemského vinobraní. „Byla to náhoda a já vůbec nevěděl, co mě čeká,“ říká.

Znojemský divák miluje vinobraní a průvod a nemá rád změny. „Tak jsem nevěděl, jak mě lidé přijmou. Je to ale velké dobrodružství, které trvá už 10 let. Letos vyjedu po osmé,“ přiznává Hrabě a dodává, že se do svého rodného města stále rád vrací.

„Učím se různé typy textů, ale ten staročeský scénář mi nešel do hlavy,“ popisuje přípravy. „Jen co vyjdu z maskérny, všichni se ke mně chovají jako k panu králi, je to zvláštní atmosféra – Hrabě je najednou král!“

Je v historickém průvodu prostor pro improvizaci? Jaké jsou nejzajímavější programové body letošního vinobraní? Kolik lidí a zvířat bude kráčet průvodem? A jakým způsobem mohou návštěvníci získat tradiční historickou minci? Poslechněte si Apetýt! Jeho hosty byli Miroslav Hrabě a Karel Semotam ze Znojemské besedy, který přinesl do studia informace o programu vinobraní.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.