Úkolem sociologie je převyprávět svět do srozumitelného příběhu, tvrdí sociolog Pavel Pospěch
Pavel Pospěch je sociologem a docentem na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. V rámci své odbornosti se zaměřuje na výzkum měst, venkova a sociální teorii.
Čtěte také
Na rozhovor dorazil včas, i když ne vždy se to prý podaří. „Přijel jsem vlakem z Vídně, protože tam mám ženu s dětmi, ale pracuji v Brně. Je to sice stálé ježdění přes hranice, ale tu hodinu dvacet můžu za jízdy pracovat. Je to i součást mé profese sociologa, že se učím dívat na svoji zemi jinýma očima a srovnávat ji s ostatními státy. Nevýhodou je, že nevidím detailně, co se kde děje, ale zase se mi opakovaně nabízí možnost srovnávání,“ vysvětluje na úvod.
V loňském roce zaujal svou knihou esejů Neznámá společnost, kterou Český rozhlas zpracoval i do podoby audioknihy. V ní se zabývá například tím, co rozděluje a co naopak stmeluje společnost.
„Na středních školách s tou knížkou pracují, používají ji ve výuce, to mě moc těší. Obsahuje deset esejů, které řeší podobné téma – otázku stažení se do soukromí, nedůvěry ve stát a instituce. Každou kapitolu začínám statistikou nebo neznámými fakty. Ne každý třeba ví, že jsme světovou velmocí v počtu zahradních bazénů na obyvatele. Ostatně otázku důvěry vnímám jako podstatnou pro celou společnost.“
Čtěte také
Pospěch přednáší na mezinárodních konferencích, vede své studenty na univerzitě, píše knihy, publikuje v odborném tisku. A o smyslu své práce vůbec nepochybuje. „Řekl bych, že hlavní práce každého sociologa nebo socioložky je převyprávět svět do srozumitelné podoby. Dnes se na všechny valí stále víc a víc informací, je složité se orientovat. Proto potřebujeme vytvářet příběhy o tom, co se kolem nás děje. To také učíme naše studenty – například univerzitám obecně lidé důvěřují, já považuji za velmi relevantní a důvěryhodný zdroj informací také veřejnoprávní média.“
Jak rozpoznávat dezinformace a jak na to, aby se nám žilo lépe? Co se Pavel Pospěch učí od svých studentů? Co je to privatismus a v čem je nebezpečný? O tom všech si poslechněte v záznamu Apetýtu s Janou Kobylinskou.
Související
-
Paulína Tabery: Společnost nedůvěry? Dezinformacím věří nejvíce ti, kteří jsou odpojeni od systému
Válka na Ukrajině, uprchlíci, COVID-19 nebo očkování. Témata, kolem kterých se v posledních letech šíří dezinformace a konspirační teorie. Čemu lidé v Česku věří?
-
Vychází kniha o pohledech na současné Česko, poslechněte si recenzi
Festival Berlinale - jaké knihy aspirují na filmové zpracování? Pohledy na současné Česko v knize Neznámá společnost od sociologa Pavla Pospěcha. Soutěž Jany Klusákové.
-
Jsme takoví rodiče, jaká je i společnost: úzkostnější, zaměřená na výkon, myslí si psycholožka
„Když jsme byli děti my, výchova vypadala jinak. Teď je ve výchově dětí víc respektu, což je i má cesta,“ říká psycholožka a terapeutka Pavla Koucká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.