Tradice a lidová píseň je naše největší bohatství, identifikuje nás, myslí si Iva Bittová

21. únor 2024

Svébytná umělkyně, houslistka i lektorka zpěvu – tím vším je Iva Bittová. Zpěvačka, žijící od roku 2017 nedaleko New Yorku, má rozsah čtyři oktávy. „Když přijde fyzická únava nebo mnoho práce, tak ty vysoké tóny nejsou zpívané s takovou lehkostí. Musím se na to víc připravit a rozezpívat se,“ přiznává. Hlas podle ní prozradí hodně. „Se studenty se snažím najít takový ten mód bezbrannosti, uvolněnosti a hravosti, protože to nám pomůže vytvářet větší hodnoty,“ myslí si Bittová.

„Tradice a lidová píseň, to je největší bohatství, protože to je to, co nás identifikuje. Je potřeba to opečovávat a udržovat.“
Iva Bittová

Nenechte si ujít Ivu Bittovou s dalšími účinkujícími v brněnském HaDivadle, kde vystoupí v pátek 23. února od 18 hodin v rámci programu hudební přehlídky Barevný zpívající svět Jaromíra Nečase.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.