Tibeťané mají rádi český národ kvůli vztahu Havla a Dalajlámy, říká ředitelka neziskovky Most ProTibet
Nezisková organizace Most ProTibet pomáhá už dvacet let, zejména projektem Adopce ProTibet. Podporuje vzdělání dětí, zlepšování životních podmínek a zachování kultury a tradic Tibetu. Hostem Apetýtu byla ředitelka organizace Jana Ďásková Neboráková.
První Festival PRO TIBET se konal v roce 2002. „Díky tomu jsme s mým nynějším manželem jeli do Ladakhu v severoindickém Himálaji, kde jsme se potkali s tím, v jakých podmínkách tam lidé žijí. To byla první motivace začít něco dělat.“
S hrstkou campy přejdeš Himálaj
Festival má za úkol upozorňovat na nesvobodu a porušování lidských práv. Na základě informace přímo od místních mnichů také vznikla řada programů na podporu Tibeťanů. Ty už má na starost nezisková organizace Most ProTibet. „Kromě zakládání škol a učení dětí podporujeme třeba také seniory. Staráme se i o nomády formou nákupu koz a krmiva. Založili jsme také sociální podnik na výrobu campy, to je tibetské tradiční jídlo.“
Každý rok organizace kontroluje fungování rozdělování pomoci přímo na místě, organizuje mimo jiné dopisování se seniory nebo s dětmi. „Tibeťané mají rádi český národ. Je to proto, že Dalajláma a Václav Havel byli velmi dobří přátelé,“ dodává Jana Ďásková Neboráková.
Setkala se s Dalajlámou? A jaký zážitek ji čekal v klášteře v Ladakhu? Poslechněte si Apetýt, jeho hostem byla ředitelka neziskové organizace Most ProTibet Jana Ďásková Neboráková.
Související
-
Když Dalajláma zjistil, že jsme Češi, rozzářily se mu oči, říká o unikátním setkání Martin Rufr
Za světáka v tom nejlepším slova smyslu se může považovat teprve dvaadvacetiletý Martin Rufr. Ten zažil něco, co zní naprosto neuvěřitelně. Navštívil doma Dalajlámu.
-
Tibet, jak ho už nikdy nikdo neuvidí. Jen v unikátním československém dokumentu z roku 1954
V pátek 15. března byl hostem Lady Klokočníkové houslista, horolezec a dobrodruh Viktor Kuna. Sám filmař a mimořádný člověk, jehož životní příběh by také vydal na film.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.